.
.
.

پومپئو: آمریکا در خروج از برجام اروپا را هدف قرار نداده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه 13 مه گفت که ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اروپا را هدف قرار نداده است.

پومپئو در کمصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت که ایالات متحده امیدوار است در گفت‌وگو با اروپا، به توافقی بر سر چگونگی تعامل با ایران دست یابد.

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، شرکت‌های اروپایی که با ایران همکاری می‌کنند را، تهدید به مجازات کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «امیدوارم در روزها و هفته‌های آینده، به توافق قابل اجرایی دست یابیم... توافقی که باز جهان در برابر رفتارهای ایران حمایت کند، نه تنها در برابر برنامه هسته‌ای این کشور، بلکه سپری در برابر موشک‌ها و رفتارهای شرورانه ایران هم باشد».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای به ایران که سال 2015 منعقد شد، خارج می‌شود. او این توافق را «فاجعه بار» توصیف کرد.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.