.
.
.

وزیر امور خارجه آلمان: شانسی برای معامله با ایران وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هایکو ماکس، وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به دشواری ادامه حضور آلمان در توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد که " تقریبا هیچ شانسی" برای معامله شرکت‌های آلمانی با ایران وجود ندارد.

به گزارش دویچه‌ووله هایکو ماکس درباره چشم‌انداز روابط اقتصادی آلمان و ایران پس از خروج آمریکا از برجام گفت: « شرکت‌های آلمانی برای معامله با این کشور تقریبا هیچ شانسی ندارند...معاف کردن شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های آمریکا نیز بسیار مشکل خواهد بود.»

وزیر خارجه آلمان در پی خروج آمریکا از توافق‌نامه هسته‌ای با ایران گفت شرکت‌های آلمانی برای معامله با این کشور تقریبا هیچ شانسی ندارند. به گفته او معاف کردن شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های آمریکا نیز بسیار مشکل خواهد بود.

دویچه‌ووله گزارش کرد وزیر امور خارجه آلمان، در مصاحبه با روزنامه "بیلد" با اشاره به محدودیت امکان ادامه روابط تجاری با ایران گفت: «من برای حفظ امنیت شرکت‌های آلمانی در برابر همه ریسک‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا راه‌ حل ساده‌ای نمی‌بینم.»

تبعات و خطرات ناشی از حضور شرکت‌های آلمانی در ایران، وزیر امور خارجه این کشور را بر آن داشت تا روز سه‌شنبه 15 می 2018 به همراه همتایان فرانسوی و بریتانیایی‌اش در بروکسل، پایتخت بلژیک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کند.

گفته می‌شود این دیدار با هدف ترغیب ایران برای ادامه پای‌بندی به برجام انجام می‌شود؛ موضوعی که وزیر آلمانی آن را امر دشوار می‌داند. هایکو ماکس در این‌باره گفت: «روشن است که ایجاد انگیزه‌های اقتصادی برای رسیدن به این هدف لازم است اما این کار پس از تصمیم آمریکا به خروج از برجام آسان نخواهد بود.»

گرچه آلمان می‌خواهد به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند اما اجرای این تصمیم به نظر دشوار می‌رسد.

قرار است روز سه‌شنبه ۱۵ ماه مه (۲۵ اردیبهشت) وزرای خارجه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در بروکسل با همتای ایرانی خود دیدار کنند. بر اساس گفته‌های ماس موضوع این دیدار بررسی امکان و چگونگی از سرگیری روابط تجاری با ایران خواهد بود. ماس همچنین گفت که هدف این دیدار تشویق ایران به ادامه پایبندی به توافق هسته‌ای و محدودیت‌های در نظر گرفته شده در آن برای فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است. او افزود: «روشن است که ایجاد انگیزه‌های اقتصادی برای رسیدن به این هدف لازم است اما این کار پس از تصمیم آمریکا به خروج از برجام آسان نخواهد بود.»

مبادلات تجاری میان آلمان و ایران در سال 2017 حدود 3 میلیارد و 400 میلیون یورو بوده و در مجموع صادرات آلمان به ایران در سال گذشته 16 درصد رشد داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه 8 می 2018 اعلام کرد کشورش از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود. او بلافاصله پس از اعلام خروج از برجام، فرمانی را امضاء کرد که بر اساس آن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و شرکت‌های خارجی که با این کشور همکاری کنند، از سر گرفته شد.