.
.
.

احتمال تعليق روابط تجارى شرکت‌های بلژیکی با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه شرکت‌های تجاری موسوم به «FEB» در بلژیک اعلام کرد، اقدام دونالد ترامپ در خصوص خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اجرای تحریم‌ها علیه ایران، تاثیر بسیار منفی بر روابط تجاری بروکسل با تهران دربر خواهد داشت.

در همين حال، سازمان واردات وصادرات موسوم به «والوني اولوکس» نیز در بیانیه گفته است تصمیم دونالد ترامپ باعث خواهد شد که شرکت‌های بلژیکی مجبور شوند تا روابط تجاری خود را با ایران به تعلیق درآورند.

سازمان «اولوکس»، گفت، صادرات بلژیک به ایران از اوایل سال 2017 تاکنون به ارزش 600 میلیون رسیده است. به گفته این سازمان واردات بلژیک از ایران نیز به ارزش 115 میلیون یورو رسیده است.

پاسکال دلکومینت، مدیر سازمان «اولوکس» گفت، تصمیم دونالد ترامپ تاثیری واقعی بر شرکت‌ها تجاری بلژیک خواهد داشت.وی این اقدام ترامپ را به مانند «شمشیرى آویزان» بر روی گردن روابط تجاری با ایران خواهد ماند.

وی افزود: این تصمیم اثرات روانی نیز در بر داشته است و شرکت‌ها از انتقام آمریکا در صورت معامله با ایران می‌ترسند.

طبق گزارش روزنامه شرق الاوسط، ایران در سال 2016 در بازارهای صادراتی بلژیک در رتبه 87 و در بازارهای صادراتی «والونی» در رتبه 99 قرار گرفت.

پس از امضای توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی و لغو تحریم‌ها، درسال 2015 بسیاری از شرکت‌ها فعالیت تجاری خود را در ایران از سرگرفته‌اند.

طبق گفته مدیر «الوکس» حدود 30 شرکت در حال حاضر در ماموریت های مشترک در ایران فعالیت می‌کنند.

یک منبع در اتاق بازرگانی «والونی» گفت: «در حال حاضر نوعی عدم اطمینان وجود دارد. وی افزود شرکت‌های بلژیکی از وضعیت تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که ایالات متحده بر ایران قرار داده، دچار تردد و ناامنی در معاملات اقتصادی و تجاری با ایران کردند. شرکت‌های بلژیکی از همکاری با ایران می ترسند که مورد مجازات آمریکا واقع شوند.

نخست وزیر بلژیک گفت او در همه زمین‌ها با اتحادیه اروپا هماهنگی خواهد کرد.

وی گفت تصمیم ترامپ بسیار جدی و در عین حال بسیار خطرناک است و هفته آینده قرار است اتحادیه اروپا بر نحوه تعامل با شرایط جدید جلسه تشکیل دهند.

طبق سایت ایرانی «دنیای اقتصاد»، اقلامی چون میله‌های فولادی، پسته، فرش، خاویار، مصنوعات فولادی، لوله و پروفیل، ملامین و میعانات گازی از جمله کالاهای صادراتی ایران به این کشور است. اما مهم‌ترین اقلام صادراتی بلژیک به کشورهای ایران و جهان شامل تجهیزات ماشینی، مواد شیمیایی، الماس، مواد فلزی و مواد غذایی است، همچنین اقلامی چون مواد شیمیایی، دارو و لوازم پزشکی، موادغذایی، منسوجات، نفت و مواد سوختی، مواد معدنی و محصولات کشاورزی از مهم‌ترین کالاهای وارداتی کشورمان است.