.
.
.

سه روز پس از خروج آمریکا از برجام، مدیر بازرسان آژانس انرژی اتمی استعفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترو واریورانتا، مدیر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه 11 مه 2018 و تنها سه روز پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، به شکل ناگهانی و بدون هیچ توضیحی از سمت خود استعفا کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه 11 مه 2018 اعلام کرد مدیر بازرسان این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد به طور ناگهانی استعفا داده و از سمت خود کنار رفت. آژانس هیچ توضیحی درباره دلایل این استعفا ارائه نداد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که رئیس تیم بازرسان بخش ایران این سازمان به طور موقت جایگزین ترو واریورانتا خواهد شد و با عنوان سرپرست موقت مدیریت این بخش از آژانس را بر عهده خواهد داشت.

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «آقای ترو واریورانتا استعفا داد و این (تصمیم) از روز 11 مه 2018 به مورد اجرا گذاشته شد.

سخنگوی آژانس در ادامه افزود: «انجام فعالیت‌های نظارتی آژانس همچنان در عالی‌ترین سطح حرفه‌ای ادامه خواهد یافت».

او در پاسخ به سؤالی درباره علل استعفای ترو واریورانتا بدون اینکه توضیحی در این زمینه ارائه دهد، تنها گفت که «آژانس نمی‌تواند درباره مسائل شخصی محرمانه اظهار نظر کند».

وی در ادامه تاکید کرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم دارد تا در اولین فرصت جانشینی دائمی برای واریورانتا تعیین کند.

واریورانتا که تابعیت فنلاندی دارد از اکتبر 2013 معاون مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر بخش حفاظت این سازمان بود که بر میزان پایبندی کشورها به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نظارت دارد.