.
.
.

مهاتیر محمد در 92 سالگی بار دیگر در مالزی به قدرت رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با مشخص شدن نتایج چهاردهمین دوره انتخابات سراسری مالزی، «ائتلاف امید» به رهبری مهاتیر محمد، توانست با به دست آوردن 122 کرسی پارلمانی، پیروز انتخابات شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در پایان چهاردهمین دوره انتخابات سراسری مالزی، ائتلاف امید توانست 122 کرسی و ائتلاف جبهه ملی که در حال حاضر حکومت را در اختیار دارد، 72 کرسی را به دست آوردند. مجموع کرسی‌های پارلمان مالزی 222 کرسی است.

با پیروزی ائتلاف امید در انتخابات روز چهارشنبه 9 می 2018، مهاتیر محمد با 92 سال سن به سمت نخست‌وزیری انتخاب خواهد شد. او مسن‌ترین رئیس‌ دولت در جهان به شمار خواهد رفت.

مهاتیر محمد نامی از نخست‌وزیر آینده مالزی نبرده ولی گفت که نخست‌وزیر در 24 ساعت آینده سوگند یاد خواهد کرد.

برخی رسانه‌ها به نقل از مهاتیر محمد گزارش کرده‌اند که او تنها دو سال نخست‌وزیری مالزی را بر عهده خواهد داشت و پس از آن به نفع انور ابراهیم کنار خواهد رفت.

انور ابراهیم پیش از این معاون مهاتیر محمد بود ولی در سال 1998 با او دچار اختلاف شد. ابراهیم همچنین در سال 2000 به اتهام لواط به 9 سال زندان محکوم شد ولی در سال 2004 آزاد شد. در سال 2013 انور ابراهیم مجددا به اتهام لواط راهی زندان شد.

مهاتیر محمد در 10 ژوئیه 1925 در شهر الور ستار ایالت کداح مالزی به دنیا آمد. او بارها در این کشور به وزارت رسید که وزارت‌های دفاع، دارایی، آموزش، تجارت و صنعت و کشور از این جمله‌اند. او برای اولین بار در سال 1976 به سمت‌نخست‌وزیر مالزی رسید. او همچنین از سال 1981 تا 2003 به طور مستمر نخست‌وزیر مالزی بود و این طولانی‌ترین زمانی است که یک فرد سمت نخست‌وزیری یک کشور را به طور مستمر بر عهده می‌گیرد.

بسیاری مهاتیر محمد را معمار مالزی نوین می‌دانند. در زمان او درصد بیکاری در این کشور از 50 درصد به 6 درصد کاهش یافت.