.
.
.

فرانسه: اروپا هزینه خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای را نمی‌پردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه دهم مه، گفته که تحریم‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه شرکت‌هایی در حال همکاری با ایران، «غیرقابل قبول» است. او در این زمینه بر گفت‌وگو با اروپایی‌ها تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لودریان که با روزنامه «لو پاریزین» مصاحبه می‌کرد گفت:« به آمریکایی‌ها می‌گویم که تدابیر اتخاذ شده از سوی این کشور به خود آنها مربوط می‌شود و اروپایی‌ها نباید تاوان این موضوع را پس بدهند».

وی با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران، ادامه داد:« اروپایی‌ها، مجبور نیستند هزینه خروج آمریکایی‌ها از توافقی را که خود آنها در آن سهیم بودند، بپردازند».

پیشتر یک مقام در ریاست جمهوری فرانسه گفته بود که مسئولان اروپایی، پس از تصمیم ترامپ در خروج از توافق و بازگشت تحریم‌ها علیه تهران، همه تلاش خود را برای حمایت از منافع شرکت‌های اروپایی در حال همکاری با ایران، انجام خواهند داد.

واشنگتن، شرکت‌های در حال همکاری با ایران را به تحریم تهدید کرد و به آنها 180 روز مهلت داد تا پایبندی خود را جهت قطع همکاری با تهران، اعلام کنند.

دیپلمات‌های فرانسوی گفته‌اند که تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق هسته‌ای با ایران، با وجود تلاش‌های امانوئل مکرون جهت باقی ماندن آمریکا در این توافق، صورت گرفت.