.
.
.

ترامپ به جان کری: دور بایست، تو به کشورت صدمه می‌زنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه 8 می 2018 از جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا که می‌کوشید او و دیگران را قانع کند، آمریکا نباید از توافق برجام خارج شود، خواست که «دور بایستد».

دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «جان کری درک نمی‌کند که به او یک فرصت داده شد ولی او ناکام ماند و شکست خورد».

رئیس‌جمهوری آمریکا خطاب به وزیر امور خارجه سابق این کشور گفت: «از مذاکرات دور بایست جان، تو به کشورت صدمه می‌زنی».

هشدار جان کری درباره مسابقه تسلیحاتی

از سوی دیگر جان کری درباره به راه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی جدید هشدار داد که می‌تواند معاهدات مربوط به منع تسلیحات را تهدید کند.

کری روز سه‌شنبه در شهر میلان ایتالیا گفت: «با وجود افرادی که درباره یک مسابقه تسلیحاتی جدید سخن می‌گویند، خودمان را امروز در خطر احساس می‌کنیم».

کری افزود: «هزینه‌هایی که این اقدام در پی خواهد داشت، باید به جای ساخت تسلیحات، صرف بهداشت، ساخت مدارس، زیرساخت‌ها و ساخت آینده شود».

او تاکید کرد: «این اقدامات معاهدات موشک‌های اتمی میان‌برد و معاهده منع تسلیحات استراتژیک را که مسابقه تسلیحاتی میان آمریکا و شوروی را متوقف کرد، تهدید می‌کند.

دیپلماسی در سایه

جان کری در دوره فعلی دیپلماسی در سایه را به موازات دولت ترامپ پیگیری می‌کند و فعالیت‌هایش را در ارتباط با طرف‌های مرتبط با توافق هسته‌ای افزایش داده است. به گزارش بوستن گلوب او در دو ماه گذشته دو بار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و درباره روش‌های محافظت از توافق هسته‌ای گفتگو و مشورت کرد. به گزارش سی‌ان‌ان او همچنین به طور جداگانه با رئیس‌جمهوری آلمان، رئیس‌جمهوری فرانسه و هماهنگ‌کننده سیاست‌خارجی اروپا دیدار کرد. جام کری علاوه بر این با ده‌ها تن از اعضاء کنگره آمریکا تماس گرفت.

ترامپ چندی پیش کری را به در پیش گرفتن دیپلماسی در سایه و حرکات زیرمیزی برای نجات برجام متهم کرد.

رسانه‌های متعدد نیز گزارش کردند کری که نقش اصلی را در توافق هسته‌ای در زمان باراک اوباما بر عهده داشت، در هفته‌های گذشته با تعدادی از برنامه‌ریزان اصلی این توافق دیدار کرد تا برای حفظ برجام به دولت ترامپ فشار بیاورد.