.
.
.

اتحادیه اروپا ادامه پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه 8 مه اعلام کرد اعلام کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) پایبند خواهد ماند.

موگرینی گفت که اتحادیه اروپا انتظار دارد پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌‌ای هم جامعه جهانی به این توافق پایبند بماند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز عقیده کرد که توافق هسته‌ای، نتایج خود را محقق کرده و دست نیافتن ایران به اسلحه اتمی را تضمین می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 8 مه اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای به ایران که سال 2015 منعقد شد، خارج می‌شود.

پس از این اعلام، ترامپ فرمان از سرگیری تحریم‌های ایران را که بر پایه توافق هسته‌ای تعلیق شده بود، امضا کرد.

ترامپ در سخنان خود نظام ایران را «جنایتکار» توصیف کرد که با اقدام‌های خود، خاورمیانه را شعله‌ور کرده است.او همچنین ایران را به پشتیبانی از گروه‌های تروریستی متهم کرد.

او به توافق هسته‌ای منعقد شده با ایران در سال 2015 اشاره کرد و گفت که توافق هسته‌ای با ایران باید آمریکا و متحدانش را از سلاح اتمی ایران حفظ کند اما این توافق به ایران اجازه داد تا به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و به آستانه تولید بمب اتم برسد.

توافق هسته‌ای سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.