فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گوترش: توافق هسته‌ای با ایران بدون جایگزین خوب نباید لغو شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه 3 مه گفت، نباید توافق هسته‌ای با ایران لغو شود، مگر اینکه «جایگزینی خوب» برای آن داشته باشیم.

  دبیر کل سازمان ملل متحد این سخنان را طی مصاحبه‌ای با شبکه انگلیسی «بی. بی .سی» بیان کرده است.

  یک منبع آگاه در کاخ سفید گفته است، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم گرفته که در 12 ماه مه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، این منبع گفته است، احتمال دارد دونالد ترامپ برای حفظ اتحاد خود با کشورهای اروپایی تصمیم بگیرد که در توافقنامه هسته‌ای با ایران که یک توافق بین‌المللی است باقی بماند و با این تصمیم رابطه‌اش را با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که هفته گذشته برای قانع کردن وی به آمریکا سفر کرده بود، حفظ کند.
  اظهارات گوترش در آستانه فرا رسیدن ضرب الاجل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای «اصلاح یا لغو» برجام مطرح شده است.

  پیشتر روسیه و چین همراه اتحادیه اروپا لزوم اجرای توافق هسته‌ای را مورد تاکید قرار داده‌اند.

  در چارچوب تلاش اروپائیان برای قانع کردن ترامپ هفته گذشته آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کردند و بر موضع اتحادیه اروپا مبنی بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران با وی صحبت کردند. اما در عین حال خواستار تعدیل توافق هسته‌ای شدند.

  دونالد ترامپ قرار است در تاریخ 12 ماه مه تصمیم نهایی خود را در خصوص توافق هسته‌ای با ایران و باقی ماندن یا خروج از آن را اعلام کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران