فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پوتین و مکرون بر ابقای توافق هسته‌ای با ایران توافق کردند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، روز دوشنبه سی آوریل، خواستار باقی ماندن در توافق هسته‌ای و اجرای دقیق آن شدند. این در حالی است که دونالدو ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، به رغم مخالفتش با توافق هسته‌ای، هنوز تصمیمی رسمی درباره خروج یا باقی ماندن در این توافق، اتخاذ نکرده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در تماسی تلفنی که به درخواست مکرون صورت گرفت، رئیس جمهوری فرانسه، پوتین را در جریان نتایج سفر اخیرش به آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای قرار داد.

  ترامپ تا 12 ماه مه (دوازده روز دیگر) فرصت دارد موضع خود را درباره آینده توافق هسته‌ای با ایران اعلام کند. رئیس جمهوری آمریکا خواستار اجرای اصلاحاتی در توافق شده که اتحادیه اروپا آن را مخالف قانون توافق اعلام شده برمی‌شمارد.

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز یکشنبه گفت که رئیس جمهوری این کشور، هنوز تصمیمی درباره توافق هسته‌ای نگرفته است.

  مکرون هفته پیش، در سفری به آمریکا، به دونالد ترامپ، پیشنهاد کرد از توافق هسته‌ای با ایران خارج نشود تا به گفته او زمینه‌ای برای دست یابی به توافقی جدید با چهار محور از جمله موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های این کشور در جهت بی‌ثبات کردن، باشد.

  دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز گزارش داد رئیس جمهوری این کشور و همتای روس‌اش درباره اوضاع سوریه و یمن نیز گفتگو کردند.

  حسن روحانی رئيس جمهوری ایران روز یکشنبه طی تماسی تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه گفت که آینده برجام پس از سال 2025 میلادی را «مقررات بین‌المللی تعیین می‌کند و ایران هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی‌پذیرد».

  تبلیغات