فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استعفای وزیر کشور بریتانیا به دلیل «گمراه کردن سهوی» پارلمان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  آمبر رود، وزیر کشور بریطانیا، روز یکشنبه، 30 آوریل 2018 به دلیل «گمراه کردن» سهوی قانونگذاران پارلمان در خصوص مناقشه‌ مربوط به بازگرداندن مهاجران این کشور، از سمتش استعفا داد.

  آمبر رود، به دلیل اینکه اعلام کرده بود که بریطانیا برای بازگرداندن مهاجران غیر قانونی هیچگونه آمادگی ندارد، مورد انتقاد شدید و تحت فشار فزاینده قرار گرفته بود.

  وی در نامه‌ای به تریزا می نوشت:«احساس می‌کنم که باید این کار را می‌کردم چون بدون قصد و به طور سهوی پارلمان را نسبت به آمادگی کشور برای بازگرداندن مهاجران غیر قانونی گمراه کردم».

  وزیر کشور مستعفی بریطانیا گفته بود که دولت هیچگونه آمادگی برای بازگرداندن مهاجران غیر قانونی ندارد، در حالی که نهادهای بریطانیایی پس از آن اعلام کردند که این امکانات را در اختیار دارند.

  وی در نامه‌اش به تریزا می، همچنین نوشت:«من باید از این مساله اطلاع می‌داشتم و مسئولیت کامل این واقعیت را که از آن اطلاع نداشته‌ام را قبول می‌کنم».

  از سوی دیگر تریزا می، شامگاه یکشنبه اعلام کرد، استعفای وزیر کشور را قبول کرده است.

  ضربه محکم به تریزا می

  با توجه به اینکه کشور بریتانیا در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای محلی است، استعفای این وزیر ضربه محکمی به نخست وزیر تریزا می به شمار می رود. تریزا می روز جمعه گفته بود به کار رود اعتماد کامل دارد. یکی از مخالفان می گفته است، بحران وزارت کشور را می بوجود آورده است اما می در پاسخ به این استعفا گفت که معتقد است این وزیر به او "با حسن نیت" شهادت داده است و کشور در تلاش برای اجرای یک سیاست مهاجرتی "قاطع اما عادلانه" است.

  مورد انتقاد شدید به دلیل برخورد غیر اخلاقی

  امبر رود، پیشتر به دلیل رفتار با شهروندان مسن سازمان کشورهای «همسود» (کومنولث) به ویژه حوزه کاراییب که پس از جنگ جهانی دوم وارد بریتانیا شدند، تحت فشار و انتقادهای فزاینده قرار گرفته بود هفته گذشته به قانونگذاران گفت: «هیچ اهدافی درخصوص حذف کسانی که حضور غیرقانونی در کشور دارند، وجود ندارد».

  این افراد مسن در سالهای 2010 و 2016 زمانی که مر وزیر کشور بود، به صورت اشتباهی تهدید به اخراج از کشور شده بودند.

  دولت بریتانیا بعد از آن با فشار روبرو شد که فاش شد بسیاری از مهاجران نسل ویندراش که بعد از جنگ جهانی دوم به صورت مشروع به بریتانیا رفتند به غلط با استرداد تهدید شده‌اند.

  حزب اپوزیسیون کارگر بریتانیا امبر رود را به بی‌کفایتی و فعالیت به عنوان یک "سپر انسانی" برای ترزا می متهم کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران