.
.
.

ناتو:توافق اتمی با ایران باید به طور کامل اجرا شود

«غرب از فعالیت موشکی ایران و دخالت هایش در منطقه نگران است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس استولتن‌برگ، دبیر کل ناتو، روز پنجشنبه 26 آوریل گفت، بسیار مهم است که توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل اجرا شود.

به گزارش العربیه، دبیر کل ناتو، در یک کنفرانس خبری در مقر این سازمان در بروکسل، گفت :«اجرای کامل توافق هسته‌ای مانع دست‌یابی ایران به بمب اتمی خواهد شد».

دبیرکل ناتو همچنین بر نگرانی کشورهای عضو ناتو از برنامه موشکی ایران و دخالت های این کشور در امور داخلی کشورهای منطقه تاکید کرد.

مقام ناتو، همچنین بر نگرانی کشورهای غربی از عملکرد ایران در رابطه با قاچاق سلاح و موشک به حوثی‌ها که منجر به تهدید امنیت کشتیرانی همپیمانان غرب آبهای بین المللی شده است، تاکید کرد.

دبیر کل ناتو گفت، سپر موشکی در رومانی، لهستان و ترکیه قادر به مقابله با تهدید موشکی ایران است.

مخالفت با رفع تحریم‌ها از کره شمالی

استولتن‌برگ ، از سخنان کیم جونگ ان، رهبر کره شمالی، در مورد لغو آزمایش هسته ای استقبال کرد. اما در عین حال از عدم لغو هرگونه تحریم های بین المللی علیه پیونگ یانگ بدون «تغییرات قابل توجه» رژیم پیونگ یانگ خبر داد.

ینس گفت:«در آستانه دیدار دو رهبر کره شاید ما شاهد تغییرات ریشه‌ای و ملموس در رفتار پیونگ یانگ باشیم اما تا قبل از وقوع تغییرات نمی توانیم تحریم‌ها را رفع کنیم».

وی اظهار داشت که نشست میان دو رهبر کره شمالی و کره جنوبی که پیش از ملاقات رئیس جمهوری آمریکا و کره شمالی برگزار خواهد شد بسیار مهم است.

ینس استولتن‌برگ گفت: «یکی از مهمترین دلایلی که باعث تغییرات در رفتار رژیم کره شمالی شد و ما طی چند هفته گذشته شاهد آن بودیم، همین تحریم‌ها و فشاری است که به کره جنوبی وارد شده است».

گفتنی است که وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو قرار است فردا جمعه بحران سوریه و حمایت از عراق را مورد بررسی قرار دهند.