.
.
.

دو کشور کره شمالی و جنوبی برای خلع سلاح اتمی کنفرانس مشترک تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات کره جنوبی روز پنجشنبه 12 آوریل 2018، اعلام کردند، که «مون.جیه.ان» رئیس جمهوری این کشور، روز جمعه 27 آوریل از کیم جونگ اون، رهبر کوره شمالی در یک منطقه مرزی استقبال خواهد کرد.

این دیدار پس از 10 سال میان مقامات عالی رتبه دو کشور انجام می‌گیرد.

یانگ جونگ سئوک، رئیس دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی، گفت، گارد تشریفات کره جنوبی دو رهبر را تا پایان مراسم استقبال در میدان روستای مرزی «پانمون جوم» که در آن نشست دو کره برگزار می‌شود، همراهی خواهد کرد.

قرار است گفتگوهای رسمی میان کیم و مون ساعت (10:30) صبح به وقت محلی ساعت 01:30 ( GMT) به وقت گرینیتش، آغاز شود.

رهبر کره شمالی ساعت 9.30 از مرز کره شمالی به داخل خاک کره جنوبی وارد می‌شود و گفتگوها یک ساعت پس از آن آغاز خواهد شد.

رئیس دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی، روز پنجسنبه گفته بود، گفتگوی دو رهبر کره شمالی و جنوبی بیشتر بر سر خلع سلاح اتمی کره شمالی و رسیدن به صلح دائم میان دو کره، متمرکز خواهد شد.

وی گفت: «فکر کنم، کره شمالی مقامات ارشد نظامی خود را به اجلاس سران بفرستد، زیرا آنها نیز به اهمیت خلع سلاح هسته‌ای و صلح اعتقاد دارند».

خواهر رهبر کره شمالی و نه مسئول بلندپایه این کشور نیز کیم جونگ اون را در این نشست همراهی خواهند کرد. خواهر كيم جونگ در فوریه سال جاری ریاست تیم شرکت کننده کره شمالی در دوره بازی‌های زمستانی المپیاد که در کره جنوبی برگزار شد را به عهده گرفته بود.

از جمله وزرای شرکت کننده در هیات کره شمالی، پاک یونگ ساک وزیر دفاع و ری یونگ هو، وزیر امور خارجه و ری سان جون، شخصیت کره‌ای که تلاش‌های متحد کردن دو کره را رهبری و هدایت می‌کند.

مقام رسمی کره جنوبی افزود:« قرار است یک درخت کاج بر روی خط مرزی میان دو کشور کاشته شود. این درخت نمادی برای برقراری «صلح» و ایجاد «رفاه» برای کره شمالی و کره جنوبی خواهد شد.

رئیس دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی گفت، کیم و مون این درخت را از دو رودخانه «تیدونگ» در شمال و رودخانه «هان» در جنوب آبیاری خواهند کرد و سپس هر دو رهبر برای آغاز گفتگوهایشان به روستای «پانموجوم» خواهند رفت.

وی افزود:«دو رهبر پس از پایان گفتگوها معاهده‌ای را امضا خواهند کرد در باره محتوای آن معاهده نیز خبر خواهند داد.