فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • توافق کشورهای جی 7 بر سر مقابله با روسیه، اختلاف آنها درباره ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت

  وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان، موسوم به جی 7 که روز دوشنبه 23 آوریل در شهر تورنتوی کانادا گردهم آمدند بر تعهدات خود در «دفاع از دمکراسی‌های خود» در برابر دخالت‌های منسوب به روسیه در فعالیت‌های انتخاباتی کشورهایشان، تاکید کردند.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، کریستیا فریلاند وزیر خارجه کانادا خواستار مجازات روسیه به دلیل رویکردهای دخالت‌جویانه و مخرّب این کشور شد. او اقدامات روسیه از جمله دخالت در روند انتخابات در بسیاری از کشورهای غربی، سعی در مخدوش کردن سلامت آن، تلاش برای ترور با کاربرد گاز اعصاب در بریتانیا و نیز دخالت نظامی در اوکراین را بر شمرد و بر ضرورت تشدید تحریم‌ها بر علیه موسکو تاکید کرد.

  بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا اما خاطر نشان کرد که همتایان او در جی 7 همزمان با حملات نظامی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه رژیم بشار الاسد در واکنش به حمله شیمیایی به منطقه دوما، «توان همبستگی در گروه 7» را به نمایش گذاشته بودند.

  وزیر خارجه کانادا و همتای بریتانیایی او بر ضرورت تشکیل کارگروهی به منظور رسیدن به موضعی یکپارچه و به شدت قاطع در برابر روسیه تا قبل از انعقاد اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان شامل ایالات متحده امریکا، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، کانادا و ژاپن در روزهای 8 و9 ژوئن آینده، تاکید کردند.

  جانسون در ادامه افزود: «پر واضح است که مجموعه گروه 7 کشور صنعتی جهان که دمکراسی‌های لیبرال صنعتی را در بر می‌گیرند، ما را در این جا در کانادا گرد هم آورده است تا از ارزش‌هایمان دفاع کنیم، و من بر این باور هستم که ما شاهد تدارک ممتازی برای اجلاس سران در شارلوای کانادا خواهیم بود».

  وزیر خارجه کانادا همچنین «بر ضرورت همکاری برای مقابله با تحریف رسانه‌ای و تلاش برای دفاع از دمکراسی» تاکید کرد.

  جون سالیوان که مسئولیت سرپرستی موقت وزارت خارجه آمریکا تا رسیدن مایک پمپئو مدیر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این سمت را بر عهده دارد در این زمینه به نمایندگی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور کشورش تعهد الزام آوری نداد.

  اما او تنها به «فعالیت‌های زیان‌بار» روسیه در سالزبری بریتانیا و نیز کوتاهی موسکو در منع رژیم اسد از کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه اشاره کرد و به شدت از آن انتقاد کرد.

  وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان هر چند در برابر روسیه موضع متحدی اتخاذی کردند اما درباره توافق هسته‌ای با ایران که ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار تعدیل یا خروج از آن است به نتیجه واحدی دست نیافته و در این رابطه با هم اختلاف نظر داشتند.

  قرار است رئیس جمهوری آمریکا در 12 ماه مه آینده درباره ماندن در برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» یا خروج از آن و «پاره کردن» توافق هسته‌ای که در سال 2015 میان قدرت‌های بزرگ جهان و ایران حاصل شد، تصمیم‌گیری کرده، مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای شوند.

  دونالد ترامپ خواستار آن شده است تا کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه به عنوان کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای در آن بازنگری کرده و تعدیلاتی را در آن انجام دهند.

  در پایان نشست وزرای خارجه کشورهای جی 7، وزرای مسئول در امور امنیتی کشورها نیز به آنها ملحق شدند تا زمینه مبارزه با تروریسم و امنیت اطلاعات بررسی و تبادل نظر کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران