فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران تهدید کرد: در صورت خروج آمریکا از برجام ما هم خارج خواهیم شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تهدید کرد در صورت خروج آمریکا ازتوافق هسته‌ای (برجام)، ایران هم احتمالا از این توافق خارج خواهد شد.

  ظریف سه‌شنبه 24 آوریل در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که در صورت خروج آمریکا از توافق هسته ای، ایران نیز «به احتمال قوی» از این توافق خارج خواهد شد.

  او تاکید کرد که در صورت خروج آمریکا از برجام، «جمهوری اسلامی ایران دیگر به تعهدات بین المللی مندرج در این توافق مهم و منعقده در سال 2015 پایبند نخواهد ماند».

  او افزود که چنین اقدامی از سوی آمریکا «دست ایران را برای ازسرگیری روند غنی سازی (اورانیوم) به میزانی فراتر از محدودیتهای تعیین شده در این توافق، باز خواهد گذاشت.

  اشاره ظریف به توافقی هسته‌ای است که سال 2015، میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، منعقد شد. برپایه این توفق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق می‌شود.

  محمد جواد ظریف همچنین در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت هرگونه اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای وضع مجدد تحریم‌های لغو شده علیه ایران، «اساسا معادل به شکست کشاندن این توافق است».

  وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: «اگر آمریکا درصدد خروج از توافق هسته ای است، پیامد آنی این اقدام به احتمال زیاد این خواهد بود که ایران نیز دست به اقدام متقابل زده و از این توافق خارج می شود. زیرا دیگر توافقی وجود ندارد که ایران بخواهد به آن پایبند بماند».

  دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا مخالف برجام بود که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده منعقد شد و آن را «بدترین توافق ممکن» توصیف می‌کرد.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 24 آوریل مجددا توافق هسته‌ای با ایران را «فاجعه‌بار» توصیف کرده و ضمن هشدار به ایران تهدید کرد که اگر این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد با «مشکلات بزرگی» مواجه خواهد شد.

  ترامپ همچنین تهدید کرد در صورتی که ایران آمریکا را تهدید کند، بهای این کار را خواهد پرداخت. او خواستار آن شد تا در توافق جدید هسته‌ای با ایران شامل دخالت‌های ایران در عراق، سوریه و یمن شود.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران