.
.
.

نگرانی آمریکا از انتخابات زودهنگام در ترکیه همزمان با ادامه وضعیت فوق‌العاده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نسبت به اعلام اجرای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام در ترکیه همزمان با ادامه وضعیت فوق‌العاده در این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت آمریکا پنج‌شنبه 19 آوریل یک روز پس از اعلام رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه مبنی بر اجرای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام در این کشور در 24 ژوئن سال جاری، تصریح کرد که کشورش نگرانی‌هایی را درباره توانایی‌های ترکیه برای اجرای انتخابات آزاد و سالم با توجه به وضعیت فوق‌العاده‌ای که در این کشور برقرار است، دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اینکه از زمان کودتای ژوئیه 2016 تاکنون نزدیک به دو سال است که در ترکیه وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است، گفت: «همزمان با وضعیت فوق‌العاده برگزاری انتخاباتی کاملا آزاد، سالم و شفاف مطابق با قانون ترکیه و همچنین تعهدات بین‌المللی ترکیه دشوار خواهد بود».

وی در ادامه گفت: «نگرانی‌هایی داریم دربارۀ توانایی آنها در برگزاری آن (انتخابات زودهنگام) همزمان با ادامه این چنین وضعیت فوق‌العاده‌ای».

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه 18 آوریل اعلام کرد، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در این کشور در روز 24 ژوئن برگزار خواهد شد. اردوغان گفت تصمیم به برگزاری انتخابات آن هم یک سال و نیم زودتر از موعد مقرر "با در نظر گرفتن شرایط خاص منطقه به ویژه جنگ سوریه و تحولات عراق" اتخاذ شده است.