.
.
.

طلب بخشش جدایی‌‌خواهان باسک از قربانیانش پس از بر زمین نهادن اسلحه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه اتا، که بیشتر با نام سازمان جدایی‌طلبان باسک شناخته می‌شود، با اعلام اینکه قصد انحلال دارد، از بیش از 800 قربانی عملیات مسلحانه خود در 50 سال گذشته طلب بخشش کرد.

گروه اتا در بیانیه‌ای که روز جمعه 20 آوریل 2018 در روزنامه‌های محلی ایالت باسک اسپانیا منتشر کرد، مسئولیت "درد و رنج مستقیمی که به جامعه باسک وارد کرده" را بر عهده گرفت و طلب بخشش کرد.

به گزارش دویچه‌وله در بیانیه این گروه استقلال‌طلب مسلح آمده: «ما از همه این افراد و خانواده‌های‌شان پوزش می‌طلبیم. البته این کلمات آنچه را روی داده از بین نمی‌برد و نمی‌تواند از درد و رنج مردم بکاهد.»

گروه یوسکادی تا آسکاتا سونا یا گروه اتا یک گروه استقلال‌طلب مسلح است که در سال 1959 تاسیس شد و قصد داشت منطقه باسک را از اسپانیا و بخش‌های دیگر باسک را از فرانسه جدا کرده و یک کشور مستقل تاسیس کند. ترجمه نام یوسکادی تا آسکاتا سونا، "سرزمین باسک و آزادی" است. در بیش از 50 سال فعالیت مسلحانه این گروه در مناطق باسک و به ویژه استان نابارای اسپانیا بیش از 800 نفر کشته شدند.

دولت اسپانیا از طلب بخشش گروه اتا استقبال کرد و آن را نتیجه حکومت قانون خواند. گروه اتا در روزهای پیش اعلام کرد که در ماه مه 2018 منحل خواهد شد.