.
.
.

اولين ملاقات ميان مشاور ترامپ و سفیر روسیه در آمریکا برای «روابط بهتر»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید شامگاه پنجشنبه 19 آوریل 2018 اعلام کرد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، با آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن ملاقات کرد.این نخستین ملاقات میان دو مقام عالی رتبه روسیه و ایالات متحده به شمار می رود.

منابع آمریکایی می‌گویند این نشست که در کاخ سفید برگزار شد، برای برقراری روابط بهتر میان ایالات متحده و روسیه صورت گرفته است.

جان بولتون با تایید این خبر گفت:«برقراری روابطی بهتر میان واشنگتن و مسکو به نفع دو کشور است، اما لازم است اول روسیه نگرانی‎های آمریکا را در باره چند مسئله حل کند».

بولتون افزود:«بحران اوکراین، مسئله سوریه، دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 ایالات متحده آمریکا و استفاده از سلاح شیمیایی در بریتانیا برای قتل جاسوس قدیمی روس از جمله این نگرانی هاست».

پیش از این، سفیر روسیه در ایالات متحده در مصاحبه‌ای با آژانس خبری«Sputnik» گفته بود، واشینگتن و مسکو برای حفظ امنیت بین‌المللی و تامین منافع دو ملت روسیه و آمریکا به یکدیگر نیاز دارند.

افزایش تنش‌ها میان آمریکا و روسیه

ایالات متحده آمریکا اختلافات عمدهای برسر چند پرونده با روسیه دارد . یکی از این موارد اختلاف جدا کردن کریمه از اوکراین و انضمام آن به روسیه است که با مخالفت شدید اوکراین و کشورهای غربی و ىر راس أنها أمريكا مواجه شد. مسئله سوریه و حمایت بى دريغ مسكو از بشار اسد یکی دیگر از موارد این اختلاف‌ها است .آمریکا همچنین از دخالت روسيه در انتخابات سال 2016 رياست جمهورى آمريكا و تلاش مسكو براى ترور جاسوس سابق روس در بریتانیا با استفاده از مواد سمی شیمیایی به شدت عکس العمل نشان داد.

اختلاف‌ بر سر سوریه به حدی رسیده است که فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا در سوریه از افزایش احتمال درگیری ها میان نیروهای نظامی آمریکا و روسیه در آسمان سوریه خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک چندی پیش «هربرت کارلایزل» فرمانده نیروی هوایی آمریکا در سوریه طی سخنان گفته بود، احتمال افزایش درگیری‌ها در آسمان سوریه زیاد شده است اما عملیات اخیر کشورهای غربی در سوریه و عدم تعارض پدافند روسیه به حملات هوایی کشورهای فرانسه، بریتانیا و آمریکا، نشان می دهد که روسیه خواهان رویارویی مستقیم با غرب نیست.

این فرمانده ارشد نظامی گفته بود:«معتقد است که باید گفتگوهای بیشتری میان روسیه و آمریکا برای حل مشکلات مورد اختلاف دو کشور صورت بگیرد».