فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پوتین : حمله مجدد غرب به سوریه باعث هرج و مرج در روابط بین‌الملل خواهد شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در لحنی هشدار آمیز گفت که هر گونه حمله مجدد غرب به سوریه باعث «هرج و مرج» در روابط بین الملل خواهد شد؛ هشداری که پس از حملات هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه، به مواضعی نظامی در سوریه داده شد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، کاخ کرملین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که پوتین یکشنبه 15 آوریل در گفتگوی تلفنی با همتای ایرانی خود حسن روحانی گفت: «در صورت تکرار اقدام‌های مشابهی در نقض منشور سازمان ملل متحد، این مساله بدون شک باعث هرج و مرج در روابط بین الملل خواهد شد».

  این بیانیه افزود که روسای جمهوری دو کشور این اقدام (حمله هوایی کشورهای غربی به سوریه) را «غیر قانونی» دانستند که «باعث ضربه زدن به هر گونه امکان دسترسی به راه حل سیاسی در سوریه خواهد شد».

  ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه سحرگاه شنبه 14 آوریل و در پاسخ به کاربرد سلاح های شیمیایی در منطقه دوما واقع در حومه دمشق، به اهدافی نظامی در سوریه حمله کردند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از آن نیز بر انجام حملات مجدد مشابهی از سوی غرب در صورت تکرار کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه، تاکید کرد.

  کشورهای غربی رژیم بشار اسد را به کاربرد سلاح های شیمیایی در منطقه دوما و دیگر مناطق این کشور که باعث کشته شدن بسیاری از غیرنظامیان شده، متهم می کنند.

  پوتین این اقدام کشورهای غربی را به «شدت» محکوم کرده و «اقدامی تجاوزکارانه و علیه کشوری دارای حاکمیت دانست که نقش نوک پیکان در مبارزه با تروریسم را ایفا می کند».

  آناتولی آنتونوف٬ سفیر روسیه در آمریکا در واکنش به حملات صورت گرفته به سوریه با انتشار بیانیه ای گفت: «آن‌چه انجام شد توهین به رئیس جمهوری روسیه است، این موضوع پذیرفتنی نیست و محکوم است و آمریکا حق ندارد دیگر کشورها را سرزنش کند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران