فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یک قطعنامه جدید درباره تسلیحات شیمیایی سوریه در دستور کار شورای امنیت قرار گرفت

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا روز شنبه 14 آوریل 2018 پیش‌نویس قطعنامه جدیدی درباره تسلیحات شیمیایی در سوریه به اعضای شورای امنیت ارائه کردند. این پیش‌نویس ابعاد مختلف موضوع این تسلیحات و سازوکارهای جدید بازرسی‌ها در زمینه استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه را شامل می‌شود.

  به گفته منابع دیپلماتیک گفتگوها درباره پیش‌نویس این قطعنامه که توسط فرانسه تهیه شده، روز دوشنبه 16 آوریل آغاز می‌شود. تا کنون زمان مشخصی برای رای‌گیری درباره این قطعنامه معین نشده و پاریس می‌خواهد زمان کافی برای مذاکرات واقعی در این زمینه داشته باشد.

  روز شنبه 14 آوریل قطعنامه پیشنهادی روسیه برای محکوم کردن حمله نظامی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به سوریه رای نیاورد. این قطعنامه با هشت رای منفی، سه رای مثبت و یک رای ممتنع رد شد.

  ایالات متحده آمریکا هشدار داد که به هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم بشار اسد واکنش نشان خواهد داد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد که در صورت استفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی، حملات نظامی دیگری در پیش خواهد بود.

  از زمان آغاز جنگ سوریه در هفت سال پیش، این اولین بار است قطعنامه‌ای در شورای امنیت پیشنهاد می‌شود که همه ابعاد انسانی، سیاسی و شیمیایی این جنگ را همزمان در خود دارد. در زمینه تسلیحات شیمیایی این قطعنامه به شدت استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه و به ویژه در حمله هفتم آوریل در شهر دوما را محکوم می‌کند. براساس پیش‌نویس این قطعنامه سازوکار مستقلی باید ایجاد شود که بر مبنای اصول حرفه‌ای و بی‌طرفی مسئولیت بازرسی و مشخص کردن مسئول یا مسئولان حملات شیمیایی را بر عهده خواهد داشت.

  این قطعنامه همچنین از سویه می‌شود به شکل کامل با سازمان منع تسلیحات شیمیایی همکاری کند. در زمینه انسانی نیز براساس این قطعنامه باید آتش‌بس مستمر برقرار شده و از همه کشورهای عضو خواسته می‌شود نفوذ خود را برای به اجرا در آمدن آتش‌بس به کار گیرند. کمک‌های انساندوستانه نیز باید بتوانند بدون هیچ مانعی به همه نقاط سوریه رسیده و عملیات تخلیه بیماران و مجروحان براساس نیازها و حالت‌های اورژانسی ممکن شود.

  در زمینه سیاسی نیز این قطعنامه از رژیم سوریه می‌خواهد با حسن نیت، بدون پیش‌شرط و به شکلی سازنده وارد گفتگوها شود. آنتونتو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز 15 روز پس از تصویب این قطعنامه باید گزارشی درباره روند اجرای آن ارائه کند.

  روسیه برای حمایت از رژیم بشار اسد تا کنون 12 قطعنامه شورای امنیت را وتو کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران