فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کاخ سفید: اهداف ایرانی در لیست حمله موشکی آمریکا به سوریه نبود

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  چند مقام عالی‌رتبه کاخ سفید اعلام کردند که هیچ‌کدام از 105 موشک کروز آمریکایی شلیک شده در سوریه، به سمت اهداف ایرانی یا روسی شلیک نشده‌اند و تنها تاسیسات و مراکز پژوهشی ساخت تسلیحات شیمایی رژیم سوریه را هدف قرار داده‌اند.

  علیرغم اینکه اهداف ایرانی در لیست حملات آمریکا در سوریه نبود، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به ایران هشدار داد و گفت که ایران باید اموالش را به جای حمایت از اشد، صرف بهبود اقتصاد کشورش کند.

  یکی دیگر از مقامات کاخ سفید در یک گفتگوی تلفنی کوتاه گفت که آمریکا برای روسیه نقش مهمی در روند ثبات سوریه قائل است و گام بعدی بعد از حمله موشکی باید بازگشتن به گفتگوهای ژنو، تلاش برای اصلاح قانون اساسی، برگزاری انتخابات آزاد و پشتیبانی از تلاش‌های سازمان ملل بر اساس قطعنامه 2254 است.

  یک مقام عالی‌رتبه آمریکا نیز افزود که هدف ایالات متحده شکست دادن داعش است و این حمله موشکی تاثیری بر حضور نزدیک به 2 هزار سرباز آمریکایی در شمال سوریه ندارد. هدف از این حمله موشکی مشخص و محدود بود و تنها مراکز تولید و نگهداری تسلیحات شیمیایی را مورد هدف قرار داد تا توان رژیم سوریه در استفاده مجدد از این تسلیحات را فلج کند.

  ژنرال مکنزی در مقر پنتاگون نیز اعلام کرد که رژیم سوریه کماکان تسلیحات شیمیایی دیگری را در اختیار دارد که با توجه به نگهداری آنها در مناطق مسکونی، هدف قرار دادن آنها در این حمله موشکی، می‌توانست به کشته شدن شهروندان بیانجامد.

  تحلیلگران بر این باورند که ایالات متحده باید سیاستی در پیش بگیرد که جنگ سوریه را که وارد سال هشتم خود شده، به پایان برساند. رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد که در صورت استفاده مجدد از تسلیحات شیمایی حملات نظامی دیگری در پیش خواهد بود. برخی دیگر نیز احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران و روسیه به عنوان حامیان بشار اسد را دور از ذهن ندانسته‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران