.
.
.

پوتین مکرون را از انجام هر اقدام «متهورانه و خطرناک» بر حذر داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

درپی تهدید کشورهای غربی به واکنش نسبت به حملات شیمیایی در سوریه، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود را از انجام هرگونه اقدام «متهورانه و خطرناک» در سوریه بر حذر داشت و گفت که این موضوع آثار غیرقابل پیش‌بینی بر جای خواهد گذاشت.

کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه، اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور در تماسی تلفنی به همتای فرانسوی خود گفت: «ضروری است که از انجام هرگونه اقدام متهورانه و خطرناک که منشور سازمان ملل را نقض کند، دوری شود و این موضوع آثار غیرقابل پیش‌بینی خواهد داشت.»

در حمله‌ای در حومه دمشق که گمان می‌رود یک نوع گاز سمی در آن به‌ کار رفته ۴۰ نفر کشته شدند و این موضوع خشم کشورهای مختلف جهان را برانگیخت. آمریکا و همپیمانانش تهدید کردند که علیه سوریه اقدام نظامی خواهند کرد. فرانسه یکی از مهم‌ترین حامیان اقدام نظامی علیه رژیم است و روسیه مهم‌ترین مخالف این امر است.

بنابر اعلام کرملین روسای جمهوری فرانسه و روسیه توافق کردند که وزرای أمور خارجه دو کشور با یکدیگر در تماس باشند و برای کاهش تنش در سوریه تلاش کنند.

پوتین در این گفتگو خواستار اجرای تحقیقات «دقیق و حقیقی» در زمینه حملات شیمیایی شد. بنابر اعلام کرملین دو طرف از دیدار پیش روی کمیته حقیقت‌یاب سازمان منع تسلیحات شیمیایی استقبال کرده و متعهد شدند کمک‌های لازم را به این کمیته بکنند.