.
.
.

ترامپ و می بر لزوم واکش جهانی برای مقابله با رژیم اسد تأکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر نخست وزیری بریتانیا شامگاه پنج‌شنبه 12 آوریل اعلام کرد، ترزا می و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، طی تماس تلفنی، بر لزوم واکنش جهانی به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه، به توافق رسیدند.

به گزارش العربیه، تماس تلفنی میان می و ترامپ، پس از آن صورت گرفت که کابینه دولت بریتانیا، همکاری با ایالات متحده آمریکا و فرانسه برای رویارویی با استفاده سلاح شیمایی در سوریه را تأیید کرد.

دفتر نخست وزیری بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است :«دونالد ترامپ و تراز می توافق کردند که استفاده از سلاح شیمیایی نباید بی پاسخ بماند و لازم است که توانایی حکومت بشار اسد برای استفاده از سلاح شیمیایی در آینده از بین برود».

این بیانیه افزود:« هر دو به ادامه همکاری نزدیک برای یک واکنش بین‌المللی توافق کردند».

کاخ سفید اعلام کرده بود که دونالد ترامپ با اعضای امنیت ملی، نشستی را درباره اوضاع سوریه برگزار کرد اما تصمیم نهایی در این باره گرفته نشده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است:« به ارزیابی اطلاعات ادامه می‌دهیم و با شرکای و همپیمانان خود گفت‌گو می‌کنیم». کاخ سفید افزود:« ترامپ با امانوئل مکرون رئيس جمهور فرانسه و ترزا می نخست وزیر بریتانیا، گفت‌وگو خواهد کرد.

مقاماتی آمریکایی گفته بودند که به آزمایش‌هایی از خون و ادرار قربانیان حمله در سوریه دست یافته‌اند که نشان می‌دهد گازهای سمی از جمله کُلر در دوما استفاده شده است.

در حمله شیمیایی یکشنبه گذشته به منطقه دوما در سوریه، بیش از صد نفر از جمله زن و کودک، جان خود را از دست دادند.

رهبران سه کشور آمریکا، فرانسه و بریتانیا، بر لزروم پاسخ به عاملان این حادثه تأکید کردند. هر سه کشور، رژیم بشار اسد را مسؤول این حادثه هولناک دانسته‌اند.