.
.
.

یک مقام نظامی سابق آمریکا به العربیه: قطر با آتش بازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام نظامی سابق آمریکا در مصاحبه‌ای خصوصی با العربیه، از قطر خواست تا سیاست خارجی خود را تعدیل و حمایت از تروریسم را متوقف کند.

ژنرال داو زاخیم گفت: «چنانچه قطر بخواهد از بحران کنونی با همسایگانش خارج شود ، باید "بازی با آتش" را متوقف کند و دست از حمایت تروریسیم بردارد».

این ژنرال سابق آمریکایی گفت: «قطر با این کارها مرتکب اشتباه بزرگی شده است».

داو زاخیم، که یکی از مقامات سابق وزارت دفاع آمریکا و مسئول گسترش پایگاه «العدید» آمریکا در قطر در سال 2000 بود در مصاحبه‌ای با العربیه نت گفت: «سیاست خارجی قطر، که بر مبنای تعامل با همه پایه ریزی شده است، مشکلاتی زیادی را ایجاد کرد».

زاخیم به نگرانی شدید اعضای کنگره آمریکا به ویژه اکثریت اعضای جمهوری خواهان نسبت به نقش قطر در منطقه و ارتباط و حمایت این کشور با گروه های اسلامی مانند حماس اشاره کرد.

وی گفت: «اکثریت اعضای کنگره آمریکا رفتار قطر را قبول ندارند حماس می‌داند که پس از 10 سال حکومت بر غزه اکنون دیگر قادر نیست بر این منطقه حکومت کند».

وی افزود:«نگرانی سیاستمداران آمریکا از قطر تنها به خاطر حمایت این کشور از جماعث اخوان المسلمین یا دیگر گروههای تروریستی نیسا بلکه دوحه به حزب الله لبنان که خواهان تغییر منطقه بر اساس یک تغییر فرقه‌گرانه است، نیز کمک کرده است».

وی در پایان گفت:«فکر کنم که قطری ها با آتش بازی می‌کنند آنها فکر می کردند که قادرند همه این گروههای تروریستی را حمایت کنند این اشتباه بزرگی است که قطری‌ها مرتکب می شوند چرا آنها در آتشی که در منطقه شعله‌ور ساختند، خواهند سوخت».

وی در پایان گفت:«ما علاقمندیم که اختلاف میان قطر و کشورهای عربی خلیج و مصر را حل کنیم».

زاخیم گفت:«قطر برای حل بحران خود با کشورهای عربی گام‌هایی را برداشت اما هنوز موفق نشد به طور کامل این مشکلات را حل کند.

دوحه در تاریخ 22 مارس افرادی را در از سوی کشورهای تحریم کننده به اعمال تروریستی متهم بودند در فهرست تروریسم درج کرد اما این اقدامات برای کشورهای تحریم کننده کافی نبود».

زاخیم گفت:«حمایت گروههای اسلامی تندرو یک جنایت تلقی می شود و فکر نکنم قطر بخواهد این کار را انجام دهد».