.
.
.

برای اولین بار پیونگ‌یانگ آمریکا را از برنامه آینده هسته‌ای خود آگاه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام بلند پایه آمریکایی روز یکشنبه 8 آوریل گفت که کره شمالی برای اولین بار به واشینگتن اطلاع داده است که برای گفتگو درباره خالی کردن شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی تمایل دارد.

طبق این منبع کره شمالی اعلام کرده که این کشور مایل است، زمانی که کیم یانگ، رهبر کره شمالی، با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کند در باره خالی کردن منطقه شبه جزیره کره با هم گفتکو کنند.

مقام رسمی آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفته است که مقامات آمریکایی و کره شمالی به صورت مخفی با هم تماس‌هایی برقرار کرده‎اند.

پیونگ یانگ پس از این تماس‌ها برای برگزاری یک گردهمایی مستقیم و بی نظیر میان سران دو کشور اعلام آمادگی کرد.

مقام آمریکایی گفته است، تماس‎های سری میان دو کشور هنوز در مراحل اولیه است این تماس‌ها از طریق مقامات وزارت امور خارجه آمریکا و هیئت نمایندگی‌های دو کشور در سازمان ملل متحد و همچنین از طریق وزارت اطلاعات دو کشور برقرار بوده است.

پیش از این واشینگتن برای رایزنی در باره مذاکره با پیونگ یانگ در باره فعالیت‌های هسته‌ای بیشتر به همپیمان خود کره جنوبی اعتماد می‌کرد اما از ماه گذشته با باز شدن درهای گفتگو اکنون ارتباط به طور مستقیم صورت گرفته است.

ماه گذشته وقتی که ترامپ اعلام کرد، تصمیم دارد رهبر کره شمالی را ملاقات کند دنیا از تصمیم وی شگفت زده شد. چون کره شمالی قبل از این اعلام کرده بود که یک بمب اتمی ساخته که قادر است ایالات متحده آمریکا را هدف قرار دهد.

از سوی دیگر کره شمالی اما در باره مکان برقراری گفتگوها و زمان دیدارها هنوز هیچ اظهار نظری نکرده است.

جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل قرار است از روز دوشنبه کار خود را به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ آغاز کند همچنین مایک پومبئو وزیر خارجه جدید آمریکا در همین روز کار خود را آغاز خواهد کرد این دو مسئول آمریکایی مواضع سخت‌تری نسبت به برنامه اتمی کره شمالی دارند.