.
.
.

آیا ترامپ از تصمیم مقابله با ایران در سوریه منصرف شد؟

پشت پرده تصمیم ترامپ برای خروج نیروهایش از سوریه چیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اعلام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم خود مبنی بر خارج كرىن نیروهای آمریکایی از سوریه آنهم بلافاصله پس از شکست داعش، نقطه عطفی در سیاست کلی آمریکا در منطقه به شمار می‌رود، بخصوص که اظهارات مقامات جدید ایالات متحده آمریکا در رابطه با مبارزه علیه داعش و ایران در آغاز فعالیت دولت ترامپ نسبت به سخنان کنونی آنها بسیار جدی‌تر، تندتر و متفاوت‌تربود.

محافظه‌کاران و نشانه‌های آغاز تغییر در سیاست آمریکا

در هفته‌های اول آغاز به کار دولت ترامپ، طیف سیاسی بسیار گسترده‌ای در آمریکا بر این باور بود که تصمیم دولت پیشین دموکرات‌ها به ریاست جمهوری باراک اوباما برای خروج نیروهای آمریکا از عراق اشتباه بزرگی بود که پیامده‌های آن به نفوذ بیش از حد ایران در عراق و بازگشت افراط گرایی و ظهور تشکیلات داعش در این کشور منجر شد.

مقامات دولتی آمریکا معتقد بودند که جنگ علیه داعش باید شدت بگیرد و به همان اندازه باید جلوی ایران و تعرض هر چند گاه نیروهای این کشور به کشتی‌های آمریکا در خلیج و اهانت آنها به سربازان و ملوانان آمریکایی در زمان اوباما باید پاسخ محکم داده شود و در صورت نیاز از نیروی نظامی علیه تحرکات تهران استفاده شود. ترامپ و متیس وزیر دفاع وی در برابر ایران بسیار واضح و صریح بودند آنها اعلام کردند که ایران بزرگترین خطر در منطقه است و همان روزها مشاور امنیت ملی آمریکا نسبت به فعالیت‌های موشکی ایران به شدت هشدار داد.

ژنرال فلین که یکی از ژنرال‌های محافظه کار آمریکا است به عنوان الگوی سياست جدید آمريكا در قبال رویدادهای منطقه خاورمیانه برای مشاور امنیت ملی خاورمیانه تعیین شد و "دریک هاروی" یکی از نظامیان تندرو نیز در کنار او قرار گرفت تعیین چنین شخصیت‌هایی سیاست جدید آمریکا در منطقه را ترسیم می‌کرد.

اعزام 10 هزار سرباز آمریکایی به سوریه برای جلوگیری از نفوذ ایران


سرهنگ دریک هاروی، بیش از یک بار در باره سناریوهای جدید آمریکا و استفاده از نیروهای نظامی از جمله اعزام نیروی 10 هزار نفره به سوریه سخن گفت.

اعزام نیروهای آمریکا در مرحله اول برای شکست داعش و سپس برای حضور نظامی آمریکا در سوریه و ایجاد مانعی در برابر نفوذ روسیه و ایران مطرح شده بود.

ژنرال هاروی گفته بود که باید جنگی فرسایشی علیه روسیه و ایران در سوریه به راه انداخت تا این دو کشور متضرر شوند او برای این کار پیشنهاد داده بود که از تاکتیک‌های زمان جنگ سرد استفاده شود.

هاروی همچنین خواستار قطع راه سریع ارتباطی تهران - بغداد و دمشق - بیروت شد.

از نظر این ژنرال آمریکایی حضور آمریکا باعث می شود که ایران هزینه بیشتری در سوریه داشته باشد. ایران اکنون سالیانه 14 میلیارد دولار صرف جنگ فرقه گرایانه خود در سوریه می‌کند. این ژنرال آمریکایی معتقد است که سوریه مکان مناسبی برای هدر کردن قدرت مالی رژیم ایران و کشته شدن افراد نظامی‌اش است و این می تواند یکی از برنامه‌های آمریکا برای تضعیف ایران در آینده باشد . ژنرال فلین مدت طولانی در مقام خود نماند و جای خود را به ژنرال "مکمستر" داد. ژنرال مکمستر نیز از محافظه‌کاران کاخ سفید به شمار می‌رود او به دنبال طرحی در سوریه است که ایالات متحده کمترین ضرری نبیند اما در عین حال بزرگترین ضربه را به رقیبان خود وارد کند.

اغلب مشاوران ترامپ رئيس جمهور آمريكا علاقه‌ای به دخالت زیاد آمریکا در امور خاورمیانه ندارند، بلكه تمرکز آنان بر شكست گروه تروریستی داعش است و آن را هدف اصلی، مستقيم و كوتاه مدت خود می‌دانند اما در باره ايران معتقدند که مشکل ایران در ریشه باید از بین برود نه در حاشیه و منظور آنها خود رژیم ایران باید مورد هدف قرار گیرد نه دست‌نشاندگان و مزدوران آن در اینجا و آنجا.

ترامپ برای تحقق برنامه‎های جدید خود تیلرسون را برای پست وزارت خارجه و ژنرال متیس را برای وزارت دفاع تعیین کرد و تیم دیپلماسی را روانه مذاکرات ژنو کرد. اما همه نقشه‌های ترامپ به تدریج تغییر یافت 10 هزار سرباز آمریکایی به 2 هزار سرباز تقلیل یافت.

فشار بر ترامپ برای تغییر برنامه خروج از سوریه

ترامپ روز 29 مارس اعلام کرد که نیروهای آمریکا به زودی سوریه را ترک خواهند کرد. وقتی ترامپ طرح خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را داد، برای بسیاری از آمریکایی‌ها بار دیگر پیامدهای خروج اوباما از عراق را در ذهن‌ آنان تداعی کرد. اغلب تحلیگران به ترامپ یادآوری کردند که خروج نیروهای آمریکا از سوریه در شرایط کنونی به همان اندازه اشتباه خواهد بود که اوباما با تصمیم خروج نیروهای آمریکا از عراق مرتکب آن اشتباه شده بود. به همین دلیل فشارها بر ترامپ زیاد شد تا او قانع شد بقای نیروهای آمریکا در سوریه را برای مدتی نامشخص اعلام کند.

اهمیت دادن ترامپ مسائل داخلی آمریکا و تحقق وعده‌هایش در انتخابات ریاست جمهوری

مسائل زیادی در اطراف ترامپ اتفاق افتاد نخستین اتفاق برای رئيس جمهور آمريکا و اطرافیانش سخن از ضرورت خروج سریع نیروهای آمریکا از سوریه است ترامپ معتقد است مشکل سوریه بهتر است به قدرت‌های منطقه‌ای و روسیه واگذار شود چون سوریه برای ترامپ منافع استراتژیک بلند مدت یا تجاری برای ایالات متحده وجود ندارد.

گفتنی است که برخی تحلیل‌گران می‌گویند پشت کردن آمریکا به کردهای سوریه و اعلام ترک این کشور نشان از توافقی میان ترکیه و ایالات متحده دارد. ترکیه عضو مهم پیمان نظامی ناتو و از کشورهای مهم و تاثیر گذار منطقه بر سوریه از طریق مخالفان اسد است.

ترامپ الان از حلقه‌ ناهمگونی که در اطرافش را احاطه کرده بودند رهایی یافت او تیلرسون را وزارت خارجه بیرون انداخت و مکمستر و جون کیلی هم در حال ترک کاخ سفید هستند. ترامپ این روزها به گفتمان «پوپلیستی» روزهای انتخابات روی آورده و بیشتر به امور داخلی کشور می پردازد او اکنون بر مسئله ساختن دیوار مرزی میان مکزیک و آمریکا و موضوع حمایت از صنایع داخلی آمریکا و گذاشتن قانون مالیات بر کالاهای چینی تاکید دارد و با این برنامه‌ها می خواهد این باور را در میان کسانی که به او رای دادند، تقویت کند که اولویت او همانطور که در شعارهای انتخاباتی گفته بود آمریکا است.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز 3 آوریل گفته خود را تکرار کرد که نیروهای نظامی آمریکا «به زودی» از سوریه خارج خواهند شد. پرزیدنت ترامپ با بیان این که ما کار داعش را تمام کردیم گفت «ما از سوریه بیرون می‌رویم، خیلی زود.»

نیروهای نظامی آمریکا در سوریه علیه گروه‌های افراطی، به ویژه داعش، در حال جنگ هستند و از کردهای سوری در این راه حمایت می‌کنند. ایران و روسیه در جنگ داخلی هفت ساله سوریه از نیروهای دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت کرده‌، و ترکیه و آمریکا از مخالفان اسد هستند.

ترامپ و معاونانش اکنون دیگر از رویارویی ایران در سوریه سخن نمی گویند یکی از مقامات آمریکایی گفته است که مقامات کاخ سفید در جلسات شورای امنیت ملی دیگر حتی یک جمله هم در باره مقابله با ایران در سوریه نمی‌گویند.