.
.
.

عملیات احداث نخستین نیروگاه هسته‌ای ترکیه با كمک روسيه آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عملیات احداث نخستین نیروگاه هسته‌ای ترکیه روز سه‌شنبه 3 آرویل طی مراسمی با حضور ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه آغاز شد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، احداث این نیروگاه هسته‌ای با مشارکت شرکت روس اتم و در سفر دو روزه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به ترکیه به نشانه تحکیم روابط آنکارا و موسکو، در منطقه «آک کویو» در استان «مرسین» واقع در جنوب ترکیه آغاز شد و قرار است این نیروگاه در سال 2023 میلادی به بهره برداری برسد.

این نیروگاه در مجموع با توان چهار هزار و 800 مگاوات انرژی برق، برای 10 هزار نفر شغل ایجاد خواهد کرد و انتظار می‌رود برای اقتصاد ترکیه 6 تا 8 میلیارد دلار ارزش افزوده به همراه داشته باشد.

اردوغان از طریق سیستم ویدیویی مدار بسته از آنکارا به کارگران در نیروگاه هسته‌ای در مرسین سلام کرد و آغازعملیات احداث این پروژه را اعلام کرد.

سفر پوتین به ترکیه که اولین سفر خارجی او پس از انتخاب مجددش به عنوان رئیس جمهوری روسیه است، در حالی انجام می‌شود که روابط بین روسیه و کشورهای غربی در پی «بحران مسمومیت جاسوس روسی» در بریتانیا، به شدت تیره و پر تنش شده است. ولادیمیر پوتین در ترکیه در دیدار با اردوغان گفتگوهای مهمی با او درباره تحولات بحران سوریه انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه چهارشنبه 4 آوریل حسن روحانی رئیس جمهور ایران به همتایان روس و ترکی‌اش در آنکارا ملحق خواهد شد تا کنفرانس سه جانبه سران این سه کشور را در مورد اوضاع و تحولات سوریه برگزار کنند.