فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سناتور جمهوری‌خواه: خروج آمریکا از سوریه دمشق را به ایران خواهد سپرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ليندسی گراهام سناتور بلندپایه آمریکایی از حزب جمهوری‌خواه، یکشنبه 1 آوریل به دومالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به خروج نیروهای این کشور از سوریه هشدار داد و گفت که این اقدام به احیای گروه داعش خواهد انجامید و دمشق را به ایران خواهد سپرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، گراهام که عضو بلندپایه کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا است، در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «این بدترین تصمیم یک جانبه رئیس‌جمهوری خواهد بود».

  او افزود: «گروه داعش را به لبه شکست رسانیدم. اگر می‌خواهید این گروه را از این نقطه دور کنید، نیروهای آمریکایی را خارج کنید».

  پس از آن‌که داعش تقریبا تمام مناطق تحت تصرف خود را در سوریه از دست داد، دونالد ترامپ به مشاورانش گفت که می‌خواهد نیروهای آمریکایی را هرچه سریع‌تر از این کشور خارج کند.

  به نظر می‌رسد این تصمیم با نظر مسئولان نظامی آمریکایی در تضاد باشد که معتقدند جنگ علیه داعش هنوز با پایان فاصله دارد.

  انتظار می‌رود که شورای امنیت ملی آمریکا اوایل هفته به منظور بحث بر سر جنگی که این کشور علیه داعش در سوریه رهبری می‌کند، در کاخ سفید تشکیل جلسه دهد.

  یک مقام مسئول بلندپایه در دولت آمریکا که خواسته نامش فاش نشود، در این باره به خبرگزاری رویترز گفت که مشاوران ترامپ باور دارند ارتش آمریکا نیاز به حضور در سوریه با شمار اندک تا 2 سال دیگر دارد.

  او افزود که ترامپ با این نظر موافق نیست اما هنوز مشخص نیست آیا فرمان خروج نیروهای آمریکایی را صادر خواهد کرد یا نه.
  در حال حاضر حدود 2 هزار نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند.

  گراهام در مصاحبه خود بر نگرانی مشاوران کاخ سفید از خروج سریع از سوریه، تاکید کرد.

  او گفت: «این اقدام فاجعه بار خواهد بود».

  او افزود: «هنوز بیش از 3 هزار جنگجوی داعش در سوریه حضور دارند. اگر نیروهای‌مان را در آینده‌ای نزدیک خارج کنیم، این گروه باز خواهد گشت، جنگ میان ترکیه و کُردها از کنترل خواهد خارج شد و دمشق به دور از حضور آمریکا، به ایران واگذار خواهد شد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران