هشدار ترکیه در واکنش به تعهد فرانسه به برقراری ثبات در شمال سوریه و حمایت از کُردها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بکر بوزداگ» معاون نخست وزیر ترکیه جمعه 30 مارس در واکنش به تعهد فرانسه برای برقراری ثبات در مناطق تحت کنترل کُردهای شمال سوریه و حمایت از آنها، هشدار داد که افزایش حضور نظامی فرانسه در این مناطق «حمایت از تروریسم تلقی شده» و نیروهای آن به «اهدافی برای ترکیه» تبدیل خواهند شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، اعلام حمایت فرانسه از نیروهای سوریه دمکراتیک و تعهد پاریس به برقراری ثبات در مناطق تحت کنترل آنها در شمال سوریه ، خشم آنکارا را در پی داشت که گروه‌های مسلح کُرد را «تروریست» می‌خواند و هم اکنون درگیر جنگی گسترده علیه آنهاست.

بکر بوزداگ گفت که موضع اخیر فرانسه در حمایت از کُردهای شمال سوریه، پاریس را در مسیر برخورد با آنکارا قرار می‌دهد. این مقام ترکیه ای در صفحه خود بر شبکه اجتماعی تویتر نوشت:« کسانی که با گروه‌های تروریستی همکاری می‌کنند و با آنها بر علیه ترکیه اعلام همبستگی می‌کنند.. همانند تروریست‌ها به هدفی برای ما تبدیل خواهند شد». وی در ادامه افزود:« امیدواریم که فرانسه چنین گام غیر منطقی را اتخاذ نکند».

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز از رویکرد فرانسه در قبال تحولات شمال سوریه شدیدا انتقاد کرده گفت: فرانسه «راه کاملا اشتباهی» در پیش گرفته است. وی تاکید کرد که اوایل هفته جاری گفتگوهای تندی با ایمانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود در این زمینه داشته است.

تنش و اختلاف با فرانسه از نوع خود، بین ترکیه در سایه رهبری اردوغان و هم پیمانان غربی آن از جمله در سطح پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو جدیدترین است.

ترکیه برای مدتی طولانی همواره از حمایت ایالات متحده آمریکا از یگان های مدافع خلق کُرد ابراز نارضایتی کرده است و آن را به عنوان یکی از دلایل بروز تنش در سطح روابط خود با واشنگتن دانسته است.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه دیروز پنج شنبه 29 مارس با استقبال از هیأتی به نمایندگی از نیروهای سوریه دمکراتیک در خصوص تعهد فرانسه به حمایت از برقراری ثبات در شمال سوریه، به آنها اطمینان خاطر داد.

یک مقام آگاه در کاخ الیزه از احتمال افزایش حضور نظامی کشورش در چارچوب نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا که با همکاری نیروهای سوریه دمکراتیک مشغول جنگ بر علیه داعش در سوریه است، خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید