همه آنچه درباره همسر رهبر کره‌شمالی نمی‌دانید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

درباره "ری‌سول‌جو" همسر کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی تقریبا هیچ‌کس هیچ‌چیز نمی‌داند. همه آنچه پیش از این درباره او منتشر شده بود، یا شایعاتی است بدون سند و مدرک و یا اطلاعات مختصری است که دولت کره‌شمالی به شکل کنترل شده و هدفمند منتشر کرده است. اما با سفر کیم‌جونگ‌اون به چین و همراهی همسرش ری‌سول‌جو تصاویر جدید و اطلاعات جدیدتری درباره او منتشر شد.

اولین سوالی که درباره همسر رهبر کره‌شمالی مطرح می‌شود این است که ری‌سول‌جو کیست؟ درباره سن او و زندگی دوران مجردی‌اش هیچ اطلاعاتی وجود ندارد. گمان می‌رود نام اصلی او نیز ری‌سول‌جو نباشد و این نام برای پنهان نگاه داشتن زندگی دوران مجردی‌اش برای او انتخاب شده است.

برای اولین بار در سال 2012 تصویری از او به همراه کیم‌جونگ‌اون در یک کنسرت منتشر شد. دولت کره‌شمالی پس از آن، بدون اینکه اطلاعاتی درباره او ارائه کند، به اعلام این موضوع که این زن همسر کیم‌جونگ‌اون است، بسنده کرد.

پس از آن و از سال 2012 تا 2014 او بارها به همراه رهبر کره‌شمالی دیده شد ولی از سال 2014 برای مدت طولانی از انظار عمومی پنهان ماند. در یکی دو سال اخیر او مجددا به صحنه بازگشته و در کنار همسرش حاضر می‌شود.

رسانه‌های کره‌جنوبی می‌گویند که او یک خواننده موسیقی است که احتمالا بین سال‌های 1985 تا سال 1989 به دنیا آمده است. همچنین گفته می‌شود تصاویری از او وجود دارد که نشان می‌دهد در سال 2005 به عنوان یکی از اعضای گروه تشویق ورزشکاران کره‌شمالی به کره‌جنوبی سفر کرده بود.
همچنین گفته می‌شود ری‌سول‌جو خواننده گروه ارکستر Unhasu است که در حضور کیم‌جونگ‌اون و پدرش کیم‌جونگ‌ایل در مراسم تحویل سال 2010 ترانه خوانده است.


روزنامه چوسون ایلبو، یکی از معروف‌ترین روزنامه‌های کره‌جنوبی در آن زمان گزارش کرد که احتمالا کیم‌جونگ‌اون همسر خود را پس از دیدار در سالن‌های کنسرت انتخاب کرده است. بی‌بی‌سی نیز ادعا کرد یک خواننده اهل کره‌شمالی به نام ری‌سول‌جو وجود داد و مشخص نیست که آن خواننده همان همسر فعلی رهبر کره‌شمالی باشد.

مقامات امنیتی کره‌شمالی این موضوع را که همسر رهبر این کشور یک خواننده است، تایید می‌کنند و می‌گویند نام حقیقی او "هیون‌سونگ‌ویل" است و پس از ازدواج به ری‌سول‌جو تغییر کرده است.

برخی منابع می‌گویند که ازدواج ری‌سول‌جو و کیم‌جونگ‌اون در سال 2009 رخ داده و مراسم ازدواج آنها در پی سکته مغزی کیم‌جونگ‌ایل، رهبر پیشین و پدر رهبر فعلی کره‌شمالی به سرعت انجام شده است.

حضور در سایه و پنهانکاری عمدی رهبر کره‌شمالی تنها به مخفی نگاه داشتن اطلاعات مربوط به همسرش نیست، بلکه درباره کودکان او نیز اطلاعات چندان دقیقی وجود ندارد. براساس حدس و گمان گفته می‌شود فرزند اول کیم‌جونگ‌اون یک سال پس از ازدواج آنها و فرزند دوم آنها نیز در سال 2013 به دنیا آمده‌اند. پس از به دنیا آمدن فرزند دوم تا سال 2016 ری‌سول‌جو از انظار پنهان ماند و در هیچ مراسم رسمی و غیررسمی دیده نشد. فرزند سوم رهبر کره‌شمالی در سال 2016 به دنیا آمد.


دنیس رودمان، بستکبالیست مشهور آمریکایی که دوست نزدیک رهبر کره‌شمالی است گفته که نام فرزند دوم کیم‌جونگ‌اون و ری‌سول‌جو، "جو ایه" است.

پیش از ازدواج کیم‌جونگ‌اون، ری‌سول‌جو به دانشگاه کیم‌ایل‌سونگ، که معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه کره‌شمالی است، فرستاده شد تا به مدت شش ماه برای بانوی اول شدن در این کشور آموزش ببیند. او پیش از آن، از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود.

فرانس‌پرس درباره خانواده ری‌سول‌جو گزارش کرد که او در استان شمال همکیونگ در شمال شرقی کره‌شمالی از پدری دانشگاهی و مادری پزشک به دنیا آمد. اگر این گزارش صحیح باشد، نشان می‌دهد ری‌سول‌جو و خانواده‌اش به طبقه نخبگان سیاسی کشور تعلق دارند زیرا پست‌ها و مشاغلی که پدر و مادر او در اختیار دارند، تنها در اختیار افراد وفادار به رژیم پیونگ‌یانگ تعلق می‌گیرد. گزارش‌هایی نیز وجود دارد که براساس آنها ادعا می‌شود ری‌سول‌جو از خویشاوندان "ری‌پیونگ‌چول" ژنرال سابق نیروی هوایی و مشاور نزدیک کیم‌جونگ‌اون است.


مدل‌ لباس‌ها و شیوه پوشش همسر رهبر کره‌شمالی و بانوی اول این کشور، او را از دیگر زنان کشورش متمایز می‌کند. مشابه لباس‌های او به ندرت در میان زنان کره‌شمالی دیده می‌شود. زمانی که اولین بار در کنار کیم‌جونگ‌اون ظاهر شد، لباس مشکی بر تن داشت که گمان می‌رفت محصول شانل فرانسه باشد. او همیشه کیف‌هایی از مارک دیور نیز در دست دارد.

کینجی فوجیموتو، آشپز ویژه رهبر پیشین کره‌شمالی ادعا کرد با ری‌سول‌جو دیدار کرده است. او درباره بانوی اول کشورش گفت: «به شدت اغواگر است... نمی‌توانم صدایش را توصیف کنم، صدایی بود به شدت لطیف."

دیپلمات‌های کره‌جنوبی که اخیرا برای مذاکره با کیم‌جونگ‌اون به پیونگ‌یانگ سفر کرده‌اند، خبر دادند که ری‌سول‌جو به مذاکرات دو کشور پیوسته است. این دیپلمات‌ها درباره رابطه ری‌سول‌جو و همسرش نیز گفته‌اند که آنها با یکدیگر مهربان‌ هستند و در یک سطح به نظر می‌آیند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید