لاوروف: 60 دیپلمات آمریکا را اخراج و کنسولگری را تعطیل کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، شامگاه پنج‌شنبه 29 مارس، اعلام کرد که کشورش 60 دیپلمات آمریکا را از روسیه اخراج کرده و کنسولگری واشنگتن در سن پترزبورگ را بسته است.

به گزارش العربیه، لاوروف گفت که روسیه در پی اتهام مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس دو جانبه در بریتانیا، سفیر آمریکا را به وزارت خارجه، فراخوانده است.

از سوی دیگر، واشنگتن گفته که تصمیم روسیه در اخراج 60 دیپلمات آمریکایی، نشان می‌دهد که مسکو توجهی به دیپلماسی ندارد. وزارت خارجه آمریکا گفته که واشنگتن حق پاسخ به مسکو را برای خود محفوظ می‌داند.

در پی بحران ناشی از متهم شدن روسیه به مسموم کردن جاسوس سابق در سالزبری بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا و 14 کشور اروپایی دیگر اعلام کردند تعدادی از دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کنند.

بریتانیا روسیه را به دست داشتن در اقدام علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا متهم می‌کند اما روسیه هرگونه دخالت در حمله به این جاسوس را نفی کرد.

وزیر خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری مشترک با استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه، در مسکو در بخش دیگری از اظهاراتش گفته که برخی در تلاشی گمراه کننده، موسکو را به استفاده از سلاح‌های ممنوع در غوطه شرقی سوریه متهم کردند.

لاوروف همچنین درباره اوضاع کُردهای سوریه، ابراز نگرانی کرد. او خواستار توقف خشونت در عفرین شد. شهر عفرین پس از عقب‌نشینی یگان‌های مدافع خلق، هم اکنون به کنترل ترکیه و برخی مخالفان مسلح بشار اسد قرار گرفته است.

از سوی دیگر، استفان دی میستورا، اظهار داشت که سازمان ملل، به دنبال ارسال کمک‌های بشر دوستانه دیگر، به غیرنظامیان در غوطه شرقی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید