استفاده از بزرگترین موتور جت جهان به زودی ممکن می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک هواپیمای بوئینگ 747 که یک موتور جت GE9X داشت، توانست با موفقیت پرواز آزمایشی 4 ساعته‌ای را انجام دهد. این موضوع نشان می‌دهد که استفاده از بزرگترین موتور جت جهان به زودی ممکن می‌شود.

روزنامه دیلی‌میل بریتانیا تصاویری از پرواز موفقیت‌آمیز یک هواپیمای بوئینگ 747 را منتشر کرد که بزرگترین موتور جت جهان به نام موتور GE9X را زیر یکی از بال‌هایش داشت. براساس برنامه‌ریزی‌ها پروازهای مسافربری با استفاده از این موتور جت غول‌پیکر از سال 2020 آغاز می‌شود.

پس از آنکه شرکت جنرال الکتریک آزمایش موتور جت GE9X را به دلیل مشکلات فنی بارها به عقب انداخت، اعلام کرد نتایج پرواز بوئینگ 747 رضایت‌بخش بوده‌اند. در این پرواز علاوه بر موتور جت GE9X، سه موتور جت معمولی که حجم کوچکتری نسبت به آن داشتند روی این هواپیما نصب شد تا سلامت مهندسان و خلبانان تیم پرواز آزمایشی تضمین شود.


موتور جت غول‌پیکر GE9X دارای پروانه‌ای به قطر 3.5 متر است که در یک بدنه با قطر 4.5 متر جای‌سازی شده است. بوئینگ 747 با استفاده از این موتور که زیر بال چپ نصب شده بود توانست 4 ساعت به شکل موفقیت‌آمیزی از منطقه ویکتوروویل کالیفورنیا پرواز کند. حجم بزرگ موتور جت GE9X مهندسان را ناچار به نصب سه موتور کوچک دیگر برای توازن هواپیما کرد.

این پرواز اولین گام از پروازهای آزمایشی متعددی است که در ماه‌های آینده انجام می‌شوند تا هواپیما بتواند در فصل اول سال جدید، تنها با موتور جت GE9X پرواز کند.

موتور جت GE9X در هواپیمای بوئینگ 777X نصب خواهد شد. این هواپیما بلندترین بال را میان هواپیماهای جهان دارد و عرض بال‌های آن به 71.8 متر می‌رسد. این عرض معادل طول چهار واگن 16 متری قطار است.

شرکت بوئینگ با نصب مفاصلی روی بال هواپیمای بوئینگ 777X آنها را به نحوی طراحی کرده که روی زمین، این بال‌ها تا می‌شوند. این طراحی که اولین نمونه از نوع خود در جهان است به هواپیمای بوئینگ 777X این امکان را می‌دهد که بتواند در فرودگاه به آسانی جابجا شود و طول زیاد بال‌هایش نتواند مشکلی در زمینه جابجایی در فرودگاه‌ها ایجاد کند.

بوئینگ گفت که 3.66 متر از طول بال‌های هواپیمای بوئینگ 777X تا می‌شود. این بخش در حین پرواز با جفت و بست‌های ویژه‌ای محکم می‌شود که در حین پرواز مشکلی ایجاد نشود.


هواپیمای بوئینگ 777X بیش از 400 مسافر را در خود جای خواهد داد و این یعنی این 777X از ایرباس A350-1000 که نزدیکترین رقیب آن به شمار می‌رود 34 مسافر بیشتر داشته باشد.

عرض 777X از ایرباس A350-1000 نیز 40 سانتی‌متر بیشتر است و این امر می‌تواند به پهن‌تر شدن صندلی‌های بخش درجه اقتصادی هواپیما شده و عرض آنها را به 46 سانتی‌متر برساند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size