استرالیا با اخراج تعدادی دیپلمات روس تهدید به تحریم جام‌جهانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

استرالیا به ایالات متحده آمریکا و دیگر متحدان بریتانیا پیوست و سه‌شنبه 27 مارس تصیم گرفت تعدادی از دیپلمات‌های روس را از خاک خود اخراج کند.

این اقدام پس از حمله با گاز اعصاب به یک جاسوس سابق روس در بریتانیا صورت می‌گیرد که لندن، مسکو را عامل آن می‌داند. البته روسیه هرگونه دست داشتن خود را در این رویداد رد می‌کند.

استرالیا پا را فراتر از این نهاده و تهدید کرده که ممکن است اقدام‌های دیگری علیه روسیه انجام دهد از جمله این‌که تحریم جام جهانی فوتبال را یکی از گزینه‌های خود می‌داند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مالکوم ترنبول نخست‌وزیر استرالیا در این باره گفت که تصمیم برای اخراج دیپلمات‌های روس «به دو عامل اطلاعاتی تعلق دارد که فعالیت واقعی آن‌ها اعلام نشده است». او افزود که این دو شخص 7 روز فرصت دارند تا خاک استرالیا را ترک کنند.

نخست‌وزیر استرالیا گفت: «این تصمیم نشان دهنده ویژگی شوکه کننده حمله صورت گرفته است. این نخستین استفاده از اسلحه شیمیایی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است. در این حمله از ماده‌ای بسیار کشنده در یک منطقه مسکونی استفاده شد؛ اقدامی که شمار غیر قابل شماری از افراد جامعه را می‌تواند تهدید کند».

ترنبول افزود: «تصمیم ما پس از آن گرفته شد که اطلاعاتی از لندن درباره ماده استفاده شده درحمله چهارم مارس علیه سرگئی اسکریبال و دخترش دریافت کردیم. در این حمله از گاز اعصاب با درجه نظامی استفاده شد که در روسیه تولید می‌شود».

او ادامه داد: «این حمله بخشی از رفتار خطرناک پیش گرفته شده از سوی روسیه است که تهدیدی رو به افزایش برای امنیت بین‌المللی تشکیل می‌دهد».

نخست‌وزیر استرالیا تاکید کرد که هیچ کشور دارای حاکمیتی نمی‌تواند از چنین حمله‌ای چشم بپوشد.

او گفت: «به شدت از دعوت صورت گرفته از روسیه برای پرده برداشن ... از برنامه تسلیحات شیمیایی‌اش برپایه قوانین بین‌المللی استقبال می‌کنیم».

در پی بحران ناشی از متهم شدن روسیه به مسموم کردن جاسوس سابق در سالزبری بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا و 14 کشور اروپایی دیگر اعلام کردند تعدادی از دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کنند.

دولت آمریکا نیز روز دوشنبه 26 مارس 2018 اعلام کرد 60 دیپلمات روس را اخراج می‌کند. آمریکا همچنین دستور داد کنسولگری روسیه در سیاتل فعالیت خود را متوقف کرده و درهای خود را ببندد.

مقامات عالی‌رتبه دولت آمریکا 60 دیپلمات اخراج شده روسیه را جاسوسانی خواندند که در پوشش فعالیت دیپلماتیک در آمریکا جاسوسی می‌کردند. 12 تن از این افراد عضو نمایندگی روسیه در سازمان ملل بودند.

از سوی دیگر دونالد توسک، رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد 14 کشور عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند در پی موضوع مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس، دیپلمات‌های روسیه را اخراج کنند.

توسک روز دوشنبه 26 مارس در جلسه رهبران اتحادیه اروپا با رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در وارنا، پایتخت بلغارستان گفت: «به شکل ملموسی، 14 کشور اروپایی تصمیم گرفتند دیپلمات‌های روس را اخراج کنند. اقدامات اضافی شامل اخراج‌های جدید در روزها و هفته‌‌های آینده نیز انجام خواهد شد».

کانادا نیز اعلام کرد به آمریکا و کشورهای اروپایی پیوسته و دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اعتراض شدید خود را به تصمیمی که تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو برای اخراج دیپلمات‌های روس اتخاذ کرده‌اند، اعلام می‌کنیم. این اقدامات تحریک‌آمیز است و این اقدام غیردوستانه، بدون پاسخ نخواهد ماند و به آن پاسخ خواهیم داد.»

سفیر روسیه در واشنگتن نیز گفت که اعتراض خود را به اخراج "ظالمانه" دیپلمات‌های روس به وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید