آیا بولتون تلاش داشت اسرائیل را متقاعد به حمله نظامی به ایران کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شائول موفاز وزیر دفاع اسبق اسرائیل یکشنبه 25 مارس گفت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید آمریکا، پیشتر سعی کرده بود او را برای حمله نظامی به ایران متقاعد کند.

آن هنگام بولتون، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بود.

موفاز که از سال‌های 2002 تا 2006 وزیر دفاع اسرائیل بود، در کنفرانسی که روزنامه اسرائیلی «یدعوت احرنوت» در تل‌آویو برگزار کرد، گفت: «جان بولتون از زمانی می‌شناسم که نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بود».

موفاز در صحبت‌هایش که آن را سایت روزنامه «یدعوت احرنوت» منعکس کرده، افزود: «تلاش کرد مرا متقاعد کند که اسرائیل نیاز به حمله نظامی به ایران دارد».

او توضیح داد که بولتون هنگامی که در دوره ریاست‌جمهوری جورج بوش، سفیر کشورش در سازمان ملل متحد بود، تلاش کرد این فشارها را به اسرائیل وارد کند.

بولتون موضعی سخت‌گیرانه هلیه نظام ایران دارد و با توافق هسته‌ای که سال 2015 میان ایران و قدرت‌های بزرگ منعقد شد، مخالف است.

برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.
در سال 2015 بولتوت مقاله‌ای با عنوان «برای متقوف کردن بمب هسته‌ای ایران این کشور را بمباران کنید» در روزنامه نیویورک تایمز نوشت. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، جمعه 23 مارس، بولتون را به عنوان جانشین هربرت مک‌کستر مشاور امنیت ملی ایالات متحده برگزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید