آمریکا، کانادا و 14 کشور اروپایی شماری از دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی بحران ناشی از متهم شدن روسیه به مسموم کردن جاسوس سابق در سالزبری بریتانیا، ایالات متحده آمریکا، کانادا و 14 کشور اروپایی دیگر اعلام کردند تعدادی از دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کنند.

بریتانیا روسیه را به دست داشتن در اقدام علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا متهم می‌کند اما روسیه هرگونه دخالت در حمله به این جاسوس را نفی کرد. در همین‌باره آمریکا، کاناداد و تعدادی از کشورهای اروپایی اعلام کردند تعدادی از دیپلمات‌های روس را از کشورهایشان اخراج می‌کنند. پیش از این بریتانیا 23 دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرده بود.

دولت آمریکا نیز روز دوشنبه 26 مارس 2018 اعلام کرد 60 دیپلمات روس را اخراج می‌کند. آمریکا همچنین دستور داد کنسولگری روسیه در سیاتل فعالیت خود را متوقف کرده و درهای خود را ببندد. همزمان کشورهای اروپایی و آمریکا می‌کوشند اقدام مشترکی برای مجازات روسیه به دلیل دست داشتن در مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا، انجام دهند.

مقامات عالی‌رتبه دولت آمریکا 60 دیپلمات اخراج شده روسیه را جاسوسانی خواندند که در پوشش فعالیت دیپلماتیک در آمریکا جاسوسی می‌کردند. 12 تن از این افراد عضو نمایندگی روسیه در سازمان ملل بودند. مقامات آمریکا اخراج دیپلمات‌های روس را پیامی به موسکو درباره تعداد زیاد و غیرقابل قبول نیروهای اطلاعاتی روسیه در آمریکا دانستند. این مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند دیپلمات‌های اخراج شده روسیه، هفت روز وقت دارند خاک آمریکا را ترک کنند. آنها درباره موضوع بسته شدن کنسولگری روسیه در سیاتل نیز گفتند، این کنسولگری به دلیل نزدیکی به یک پایگاه دریایی آمریکا، موجب نگرانی نهادهای اطلاعاتی آمریکا بود.

از سوی دیگر دونالد توسک، رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد 14 کشور عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند در پی موضوع مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس، دیپلمات‌های روسیه را اخراج کنند.

توسک روز دوشنبه 26 مارس در جلسه رهبران اتحادیه اروپا با رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در وارنا، پایتخت بلغارستان گفت: "به شکل ملموسی، 14 کشور اروپایی تصمیم گرفتند دیپلمات‌های روس را اخراج کنند. اقدامات اضافی شامل اخراج‌های جدید در روزها و هفته‌‌های آینده نیز انجام خواهد شد."

کانادا نیز اعلام کرد به آمریکا و کشورهای اروپایی پیوسته و دیپلمات‌های روس را اخراج می‌کند.

لندن از موضع همپیمانانش درباره قضیه مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا استقبال کرد. در سوی مقابل موسکو اخراج دیپلمات‌هایش را اقدامی تحریک‌آمیز توصیف کرد و تهدید کرد به این موضوع پاسخ خواهد داد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اعتراض شدید خود را به تصمیمی که تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو برای اخراج دیپلمات‌های روس اتخاذ کرده‌اند، اعلام می‌کنیم. این اقدامات تحریک‌آمیز است و این اقدام غیردوستانه، بدون پاسخ نخواهد ماند و به آن پاسخ خواهیم داد.»

سفیر روسیه در واشنگتن نیز گفت که اعتراض خود را به اخراج "ظالمانه" دیپلمات‌های روس به وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید