گزارش‌هایی از تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی فعالان با انتشار ویدیوهایی می‌گویند که انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر روسیه، با تقلب «گسترده» همراه بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز برخی نهادهای غیردولتی و فعالان مخالف دولت بر رخ دادن تقلب گسترده‌ در انتخاباتی که پیش‌بینی می‌شود، ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهوری فعلی روسیه در آن پیروز شود، تاکید کرده‌اند.

سازمان غیردولتی گولوس که انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه را زیر نظر دارد و در اینترنت فهرستی از تخلفات رخ داده را منتشر می‌کند، تاکید کرد که عصر امروز 1764 تخلف را ثبت کرده است. یکی از این تخلف‌ها منع شدن ناظران انتخابات از انجام وظایف خود بوده است.

جنبش الکسی ناوالنی مخالف پوتین که به دلایل قانونی از کاندیداتوری در انتخابات منع شده بود، اعلام کرد 33 هزار داوطلب را برای نظارت بر انتخابات اعزام کرده است.

وبسایت ناوالنی خبر داد صدها مورد تقلب به ویژه در موسکو و حومه آن و همچنین سانت پترزبورگ و بشکورتوستان اورال رخ داده است.

علیرغم اینکه پایگاه خبری روسیا الیوم در ماه دسامبر 2017 ادعا کرده بود که 83 درصد مردم روسیه برای رای دادن به او اعلام آمادگی کرده‌اند و 84 درصد مردم این کشور از عملکرد او به عنوان رئیس‌جمهور رضایت دارند، نظرسنجی‌های اولیه حاکی از کاهش اقبال به پوتین در موسکو و سانت پترزبورگ در مقایسه با دیگر مناطق روسیه بود.

به گفته یکی از وکلای ناوالنی در یک نشست خبری، دولت ناظران جنبش ناوالنی را از ورود به برخی مراکز رای‌گیری منع کرد.

الکسی ناوالنی در صفحه خود در توئیتر ویدئوی از افرادی که در یکی از مراکز رای‌گیری در شرق روسیه چند بار رای‌ می‌دهند، منتشر کرد. کمیته برگزاری انتخابات اعلام کرد در این‌باره تحقیق خواهد کرد. این کمیته همچنین اعلام کرد که حدود 80 درصد مراکز رای‌گیری با دوربین نظارت می‌شوند.

با توجه به مشخص شدن نتیجه انتخابات، کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه تمرکز خود را برای به دست آوردن بیشترین مقدار ممکن از آراء برای ولادیمیر پوتین قرار داده است. ناوالنی این انتخابات را تحریم کرده بود.

برخی فعالان اپوزیسیون گزارش کردند اتوبوس‌هایی را دیده‌اند که پلیس با استفاده از آنها رای‌‌دهندگان را به مراکز رای‌گیری منتقل می‌کند و به آنها کوپن‌های تخفیف هدیه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید