اولین واکنش نخست وزیر بریتانیا به اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، بعد از ظهر روز شنبه 17 مارس در واکنش به اخراج 23 دیپلمات بریتانیا از روسیه گفت، طرد دیپلمات‌های بریتانیا هیچ چیزی را در رابطه با اقدام روسیه برای مسموم کردن جاسوس سابق در سالزبری بریتانیا تغییر نمی‌دهد.

می گفت: «روسیه قوانین بین‌المللی را به طور آشکار نقض کرده است».

ترزا می افزود: «بریتانیا گام‌های بعدی را در روزهای آینده در قبال این مسئله خواهد برداشت».

نخست وزیر بریتانیا اظهار داشت: «واکنش روسیه حقیقت را تغییر نمی‌دهد. تلاش برای ترور دو نفر در خاک بریتانیا صورت گرفته است و هیچ توجیه جایگزینی برای این مسئله وجود ندارد جز این‌که دولت روسیه مسئولیت را بپذیرد».

وزارت خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد، 23 دیپلمات بریتانیایی را در واکنش به تصمیم بریتانیا به طرد دیپلمات‌های روسیه صادر کرده است و آنها را از مسکو اخراج خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت خارجه روسیه، پس از احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه روسیه به وی ابلاغ شد که این 23 دیپلمات بریتانیایی «غیر مطلوب» هستند و باید خاک روسیه را ترک کنند.

مسکو علاوه بر این تصمیم گرفته که فعالیت شورای فرهنگی بریتانیا در روسیه را متوقف و کنسولگری بریتانیا در سن را پترزبورگ ببندد.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که به احتمال زیاد روسیه مسئول مسمومیت مشکوک «سرگئی اسکریپال»، جاسوس سابق روس در بریتانیا است. نخست وزیر بریتانیا دو روز بعد با حضور در پارلمان گفت تحقیقات نشان می‌دهد که روسیه در مسمومیت اسکریپال، دست دارد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در واکنش به سخنان نخست‌وزیر بریتانیا اظهارات او را به یک نمایش سیرک تشبیه کرد.

«سرگئی اسکریپال» و دخترش «یولیا»، در حالی که بیهوش بودند بر روی نیمکتی در یک مرکز خرید در شهر سالزبری بریتانیا پیدا شدند. گفته می‌شود این جاسوس روس و دخترش با گاز اعصاب مسموم شده‌اند و وضعیت جسمانی آنها وخیم اعلام شده است.

اسکریپال در سال 2006 به جرم همکاری با ام آی 6، سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا و در اختیار گذاشتن اسامی نهادهای اطلاعاتی روسیه که در اروپا فعالیت پنهانی دارند، به 13 سال زندان محکوم شد.

در سال 2010 دیمیتری مدوودف، رئیس جمهور وقت روسیه دستور عفو اسکریپال را امضاء کرد و پس از آن این جاسوس سابق روس به بریتانیا رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید