مخالفت علنی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا با نظر ترامپ درباره برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال جوزف ووتل فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در مخالفتی آشکار با سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور درباره پرونده هسته‌ای ایران، سه‌شنبه 13 مارس، توافق هسته‌ای با ایران را تایید کرد؛ توافقی که ترامپ تهدید به خروج از آن کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، جوزف ووتل در این باره گفت: «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با یکی از تهدیدهای اصلی که از سوی ایران متوجه ما می‌شود، مقابله می‌کند. اگر این برنامه لغو شود، باید راهی دیگر برای مقابله با برنامه‌شان برای تولید اسلحه اتمی بیابیم».

ووتل فرمانده نیروهای مرکزی ایالات متحده آمریکا است که مسئولیت خاورمیانه و آسیای میانه را بر عهده دارد.

ووتل در همان روزی در جلسه کمیسیون نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا سخن می‌گفت که دونالد ترامپ پس از سلسله‌ای از اختلاف‌های علنی از جمله درباره ایران، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه‌اش را برکنار کرد.

ترامپ تهدید کرده که اگر کنگره آمریکا و کشورهای هم‌پیمان، توافق هسته‌ای با ایران را اصلاح نکنند، واشینگتن از آن خارج خواهد شد.

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک هم گفته می‌شود، ژوئیه سال 2015 منعقد و یک سال پس از آن اجرا شد. برپایه این توافق که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا منعقد شد، در برابر محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شد.

کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در این توافق هستند.

پیش از این تیلرسون به جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا پیوسته بود تا بر ترامپ برای حفظ توافق هسته‌ای فشار آورند.

ووتل گفت: «معتقدم اگر مقابله با خطر هسته‌ای ایران از راه برنامه جامع اقدام مشترک نباشد، نگرانی‌هایی در خاورمیانه درباره روشی که با استفاده از آن با این خطر مقابله خواهیم کرد، به وجود خواهد آمد. در حال حاضر معتقدم که ماندن در توافق، به سود ما است».

ووتل در پاسخ به سوال یکی از قانون‌گذاران که آیا با جیمز متیس وزیر دفاع و ژوزف دنفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اتفاق نظر دارد که ماندن در توافق هسته‌ای به سود منافع ملی آمریکا است؟ گفت: «بله، با نظر آن‌ها موافقم».

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا اواخر سال گذشته میلادی گفته بود در صورتی که عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای اثبات نشود یا این‌که توافق با منابع ملی آمریکا هم‌ساز نیست، ایالات متحده باید بقا در این توافق را بررسی کند.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای هم فروپاسی توافق هسته‌ای را «زیان بزرگ» توصیف کرد.

در هفته‌های اخیر پس از تهدیدهای ترامپ مبنی بر احتمال خروج از توافق هسته‌ای، ایران هم تهدید به افزایش نسبت غنی سازی اورانیوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید