سفارت روسیه در لندن: اخراج دیپلمات‌های روسیه از بریتانیا اقدامی خصمانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفارت روسیه در لندن روز چهارشنبه 14 مارس 2018 اعلام کرد تصمیم بریتانیا برای اخراج 23 دیپلمات روس از این کشور در پی حادثه مسموم کردن یک جاسوس دوجانبه روس، اقدامی خصمانه و بی‌مورد است.

بریتانیا روسیه را به دست داشتن در اقدام علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق روس و دخترش یولیا متهم می‌کند اما روسیه هرگونه دخالت در حمله به این جاسوس را نفی کرد. دولت بریتانیا تا نیمه‌شب دیشب 13 مارس به مسکو مهلت داده بود تا توضیحاتی درباره به‌کارگیری سم اعصاب تولیدی در روسیه علیه اسکریپال و دخترش یولیا ارایه دهد. این موضوع موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه طی سخنانی اعلام کرد که کشور متبوعش به تلافی حمله به یک جاسوس سابق روس با استفاده از سم اعصاب در بریتانیا، 23 دیپلمات روسیه را از کشور اخراج می‌کند و دعوت از سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای دیدار از بریتانیا را پس گرفت و به دیپلمات‌های روس یک هفته مهلت داد تا خاک بریتانیا را ترک کنند.

سفارت روسیه در بیانیه‌ای تصمیم بریتانیا برای اخراج دیپلمات‌های روسیه را اقدامی خصمانه، کوته‌بینانه و غیرقابل قبول توصیف کرد.

سفارت روسیه همچنین رهبری سیاسی فعلی بریتانیا را مسئول تیره شدن روابط دو کشور معرفی کرد.

از سوی دیگر ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که این وظیفه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیست که علیه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه حکم صادر کند.

زاخارووا در صفحه فیس‌بوک خود خطاب به نخست‌وزیر بریتانیا نوشت: «ترزا... لاوروف یک وزیر روس است و بریتانیایی نیست. موضوع برررسی او وظیفه رئیس‌جمهور روسیه است. درک می‌کنم دوست داشتی غیر از این باشد ولی وزیر [امور خارجه] تو بوریس جانسون است.»

سخنان زاخارووا اولین واکنش رسمی روسیه درباره سخنان ترزا می‌ در پارلمان بریتانیا است. می در سخنان خود اقداماتی که دولت بریتانیا در پاسخ به مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه‌ سابق، علیه روسیه به کار خواهد گرفت را توضیح داد.

نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد لندن در واکنش به این موضوع 23 دیپلمات روس را از بریتانیا اخراج خواهد کرد.

او با اشاره به اینکه این تصمیم بزرگترین نمونه از اخراج دیپلمات‌ها در سه دهه گذشته است، به دیپلمات‌های روس یک هفته مهلت داد تا خاک بریتانیا را ترک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید