تیلرسون پس از برکناری: برای انتقال روان قدرت به وزیر خارجه جدید اقدام خواهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه 13 مارس در نخستین اظهار نظر پس از برکناری‌اش توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور گفت برای «انتقال روان قدرت» به وزیر امور خارجه جدید، اقدام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تیلرسون که در جمع خبرنگاران در محل وزارت امور خارجه آمریکا سخن می‌گفت، افزود همه اختیاراتش را به معاونش واگذار کرده و پست خود را تا پایان ماه جاری، ترک خواهد کرد.

او تاکید کرد: «مهم‌ترین مساله انتقال منظم و روان در زمانی است که کشور، با چالش‌های بزرگی در زمینه سیاست و امنیت ملی روبرو است».

درباره برخی پرونده‌هایی که در 14 ماه حضورش به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا بر عهده داشت گفت: «آتش‌بس‌هایی در سوریه محقق کردیم که جان هزاران تن را نجات داد».

درباره روسیه هم گفت: «این کشور باید مسیری را که طی می‌کند، ارزیابی کند زیرا تنها به انزوایش خواهد انجامید».

او با بیان این‌که به زندگی شخصی خود به عنوان شهروند عادی باز خواهذ گشت، تاکید کرد که به خدمت به کشوش، افتخار می‌کند.

پیش از این دونالد رکس تیلرسون را از مقام وزارت امور خارجه این کشور برکنار و مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی CIA را به جانشینی او برگزیده بود.

پیشتر نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال برکناری تیلرسون مطرح شده بود. همچنین خبرهایی هم از اختلاف میان ترامپ و تیلرسون در رسانه‌ها منعکس شده بود.

ترامپ در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر با تشکر از تیلرسون اعلام کرد که پمپئو، وزیر امور خارجه جدید آمریکا خواهد شد.

او همچنین اعلام کرد که جینا هاسپل معاون رئیس سازمان CIA ریاست این سازمان را بر عهده خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size