ترامپ: اختلاف بر سر توافق هسته‌ای ایران دلیل برکناری وزیر امور خارجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که علت برکناری رکس تیلرسون از وزارت امور خارجه این کشور، اختلاف نظر با او در چند پرونده از جمله توافق هسته‌ای ایران است.

ترامپ در گفت‌وگو با خبرنگاران که شبکه خبری CNN بازتاب داد گفت: «ر چند مساله از جمله توافق هسته‌ای ایران با یکدیگر اختلاف نظر داشتیم. او بر این بارو است که توافق بدی نیست اما به نظر من توافقی وحشتناک است. می‌خواستم به توافق پایان دهم یا اقدامی دیگر در خصوص آن انجام دهم. اما او بر این باور بود که باید تعامل دیگری با توافق داشت».

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک هم گفته می‌شود، ژوئیه سال 2015 منعقد و یک سال پس از آن اجرا شد. برپایه این توافق که در دوره باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا منعقد شد، در برابر محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه لغو یا تعلیق شد.

کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در این توافق هستند.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال گفت که تیلرسون را بسیار دوست دارد و به تعهد و خدماتش احترام می‌گذارد اما از لحاظ فکری با او اختلاف داشت.

ترامپ با اشاره به مایک پومپئو که برای وزارت امور خارجه معفری کرده گفت: «روش اندیشه ما مشابه است».

او اضافه کرد: «ما مدت زمانی طولانی با او کار کردم. او انرژی زیادی دارد. روابطمان هم بسیار خوب است. و این چیزی است که من در وزیر امور خارجه‌ام می‌خواهم».

ترامپ به جینا هاسپل معاون مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA هم اشاره کرد که او را برای ریاست این سازمان برگزیده و گفت: «او شخصیت بزرگی است و نخستین زنی خواهد بود که به این سمت می‌رسد».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 13 مارس رکس تیلرسون را از مقام وزارت امور خارجه این کشور برکنار و مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی CIA را به جانشینی او برگزید.

پیشتر نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال برکناری تیلرسون مطرح شده بود. همچنین خبرهایی هم از اختلاف میان ترامپ و تیلرسون در رسانه‌ها منعکس شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید