پوتین در سال 2014 دستور سرنگونی یک هواپیمای مسافربری ترکیه را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در فیلمی مستند که روز یکشنبه 11 مارس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، می‌گوید که در سال 2014 دستور سرنگونی هواپیمایی مسافربری متعلق به خطوط هوایی ترکیه را پس از رسیدن گزارش‌هایی مبنی بر وجود بمب در آن صادر کرد.

به گفته پوتین، گزارش‌ها حاکی از آن بود که این هواپیما قصد دارد بازی‌های المپیک زمستانی را در شهر سوچی روسیه، هدف قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در فیلم مستند دو ساعته‌ای با عنوان «پوتین» که در شبکه‌های اجتماعی روسی منتشر شده، رئیس جمهوری روسیه به آندره کندراشوف خبرنگار روس می‌گوید: «روز هفتم فوریه اندکی پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی، تماسی تلفنی از مسئولان امنیتی المپیک دریافت کردم».

پوتین ادامه داد: «به من گفته شد هواپیمایی که از اوکراین به سمت استانبول می‌رفت ربوده شده و هواپیما ربایان خواستار فرود در سوچی هستند».

اما کندراشوف در این فیلم مستند می‌گوید کاپیتان هواپیمای بوئینگ 737-800 شرکت پگاسوز ترکیه گفته است، هواپیما از خارکیف به سمت استانبول می‌رفت و یکی از مسافران مدعی شد بمبی به همراه دارد، از این رو اعلام کردیم هواپیمای ناچار به تغییر مسیر و فرود در سوچی هستیم.

این خبرنگار ادامه داد که هواپیما 110 مسافر داشت در حالی که بیش از 40 هزار تن برای تماشای مراسم افتتاحیه المپیک، در استادیوم حضور داشتند.

در ادامه این مستند، پوتین می‌گوید: «تلاش کردم نظر مسئولان امنیتی را برای تعامل با این ماجرا جویا شوم. به من گفته شد طرح اضطراری در این‌گونه رویدادها، ضرورت سرنگونی هواپیما را ایجاب می‌کند».

رئیس جمهوری روسیه افزود: «به آن‌ها گفتم: برپایه طرح اضطراری اقدام کنید». او ادامه داد: «اندکی پس از این دستور به همراه مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک به محل برگزاری افتتاحیه این بازی‌ها رسیدم».

او افزود: «چند دقیقه بعد، تماس تلفنی دیگری دریافت کردم و به من گفته شد که کل ماجرا گزارشی دروغین بود و یکی از مسافران مست، مدعی در اختیار داشتن بمب شده بود، از این رو هواپیما به مسیر خود به سمت ترکیه ادامه خواهد داد».

دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین)، این سخنان پوتین را تایید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید