مسمویت جاسوس سابق روس.. بریتانیا تهدید به تحریم جام جهانی فوتبال روسیه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه روسیه دوشنبه 12 مارس اعلام کرد که تهدید بریتانیا مبنی بر احتمال تحریم جام جهانی فوتبال 2018 روسیه به دلیل مسموم شدن جاسوس سابق روس در خاک بریتانیا، بر روابط میان مسکو و لندن همچنین ورزش بین‌الملل، تاثیر خواهد گذاشت.

ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا دوشنبه در جلسه پارلمان این کشور گفته بود که «به احتمال زیاد» مسکو مسئول مسموسیت جاسوس سابق روس است؛ از این رو برخی از مسئولان بریتانیایی، پیشنهاد تحریم بازی‌های جام جهانی فوتبال را ارائه دادند که قرار است روسیه میزبان آن باشد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: «این اظهار نظرهای تحریک آمیز که باعث تشددی احساست ضد روسیه می‌شود، تنها باعث تیره شدن روابط میان دو کشور و ضربه زدن به ورزش جهانی می‌شود».

ترزا می گفته بود که مسموم کردن جاسوس سابق روسی به مثابه «اقدام نظامی در خاک بریتانیا» است.

او افزود که سرگئی اسکریپال جاسوس سابق سازمان اطلاعات روسیه، توسط توعی گاز اعصاب تولید شده در روسیه، مسموم شده است.

نخست‌وزیر بریتانیا به وجود احتمال بزرگ دست داشتن مسکو در مسوم کردن این جاسوس سابق اشاره کرد و گفت روسیه تا سه‌شنبه باید درباره ابهامات مسموم کردن اسکریپال و دخترش توضیح دهد.

اسکریپال (66 ساله) و دخترش (33 ساله) توسط گاز اعصاب مسموم شده‌اند. به گفته پلیس، وضعیت جسمی این دو در وضعیت خطر قرار دارد و همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. ترزا می گفت که سفیر روسیه در بریتانیا برای توضیح درباره چگونگی وارد کردن گاز اعصاب روسی به بریتانیا، احضار شده است.

این در حالی است که مسکو سخنان ترزا می را رد می‌کند. ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با رد سخنان می گفت: «این یک نمایش مضحک در پارلمان بریتانیا است» او افزود: «این سخنان بخشی از حمله سیاسی علیه روسیه است».

پیشتر بریتانیا هشدار داده بود که چنانچه دست داشتن روسیه در مسموم کردن اسکریپال اثبات شود، با «واکنشی سخت» روبرو خواهد شد. روسیه این جاسوس سابق را به لو دادن ده‌ها تن از جاسوس‌های روسیه به سازمان اطلاعات بریتانیا متهم می‌کند.

دمتری پیسکوف سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هم با اشاره به مسموم شدن اسکریپال در خاک بریتانیا، گفت که او جاسوس سازمان اطلاعات بریتانیا بود و این رویداد ربطی به روسیه ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید