فایننشال تایمز: ولی‌عهد سعودی در سفرش به لندن 100 میلیارد دلار قرارداد تجاری می‌بندد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه فایننشال تایمز گزارش کرد که پادشاهی عربی سعودی و بریتانیا همزمان با سفر شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی به لندن، 100 میلیارد دلار قرارداد تجاری در زمینه‌های مختلف امضاء می‌کنند.

بریتانیا استقبال ویژه‌ای از ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی به عمل آورده و در بیلبوردهای بزرگ خیابان‌های لندن علاوه بر خوش‌آمدگویی، شعارهایی با مضمون تقدیر و تشکر از شاهزاده سعودی و روند اصلاحاتی که او در پیش گرفته، به نمایش در آمده است.

یک پایگاه اینترنتی ویژه این سفر نیز راه‌اندازی شده و ترزا می‌، نخست‌وزیر بریتانیا در آن تاکید کرده که امنیت منطقه خلیج، امنیت بریتانیا است و آبادانی این منطقه نیز آبادانی بریتانیا.

روزنامه فایننشال تایمز گزارش کرد که در سفر شاهزاده محمد بن سلمان به لندن، بریتانیا و سعودی قراردادهایی به حجم 100 میلیارد دلار امضاء خواهند کرد و دو کشور می‌کوشند در زمینه‌های تکنولوژی، آموزش و امنیت با یکدیگر همکاری کنند.

بریتانیا و پادشاهی عربی سعودی روابط اقتصادی تاریخی با یکدیگر دارند و ترزا می‌ روابط دو کشور را تاریخی و پر اهمیت توصیف کرده است. بریتانیا دومین سرمایه‌گذار خارجی در پادشاهی عربی سعودی پس از آمریکا است و دو طرف بیش از 300 پروژه مشترک بریتانیایی سعودی با سرمایه‌گذاری تقریبا 17.5 میلیارد دلار در دست اجرا دارند.

در پنج سال گذشته ارزش تجارت دوجانبه سعودی بریتانیا بیش از 2.3 میلیارد پوند افزایش یافت. سعودی بزرگترین شریک تجاری بریتانیا در خاورمیانه به شمار می‌رود.

در سال 2016 حجم تجارت کالا میان دو کشور به 9 میلیارد پوند رسید. از سال 2010 سعودی سومین بازار رو به رشد جهان برای کالاهای بریتانیایی بوده است. براساس پیش‌بینی‌ها بریتانیا می‌تواند تا سال 2023 بیش از 300 میلیون پوند کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر به سعودی صادر کند. شرکت Vue International که در زمینه صنعت سرگرمی فعالیت می‌کند قراردادی برای ساخت و افتتاح 30 سالن سینما در سعودی منعقد کرد.

روابط اقتصادی دو کشور در زمینه توریسم نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و لندن مقصد اصلی گردشگران سعودی و خلیجی است و بیش از 20 درصد این افراد حدود 2400 پوند در هر سفر خرج می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود حجم سفرهای شهروندان سعودی به لندن تا سال 2020 حدود 20 درصد افزایش یابد. در سوی مقابل سالانه 100 هزار شهروند بریتانیایی به پادشاهی عربی سعودی سفر می‌کنند که 24 هزار نفر آنان برای ادای فریضه حج به مکه می‌روند.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی برای انجام یک دیدار رسمی و در پاسخ به دعوت دولت بریتانیا، شامگاه سه‌شنبه 6 مارس وارد لندن شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید