اعلان جنگ اقتصادی ترامپ علیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریا شامگاه شنبه 3 مارس 2018 با انتقاد از اجحاف اروپا در حق آمریکا، صنعت خودروسازی اروپا را به وضع تعرفه‌های گمرکی جدید بر محصولات عرضه شده در بازارهای کشورش تهدید کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد در صورتی که کشورهای اتحادیه اروپا تعرفه‌های گمرکی محصولات شرکت‌های آمریکایی را بالا ببرند، خودروهای ساخت اروپا را برای عرضه در بازارهای آمریکا، مشمول تعرفه‌های گمرکی خواهد کرد.

ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «در صورتی که اتحادیه اروپا تعرفه‌های گمرکی محصولات شرکت‌های آمریکایی را بالا ببرد و [در حال حاضر نیز سطح] این تعرفه‌ها بالاست، به سادگی خودروهایشان را که به رایگان وارد کشور ما می‌شود، مشمول مالیات خواهیم کرد.»

او توضیح داد که اروپایی‌ها کاری می‌کنند که فروش خودروهای ساخت آمریکا در بازارهای اروپا غیرممکن شود، این در حالی است که خودروهای ساخت اروپا بدون تعرفه گمرکی وارد بازار آمریکا می‌شوند.

ترامپ به سیاست‌های تجاری که آنها را "احمقانه" خواند نیز انتقاد کرد و گفت که آمریکا سالانه 800 میلیارد دلار کسری بودجه دارد و این موضوع به دلیل سیاست‌های تجاری احمقانه‌ای است که آمریکا در قبال بسیاری از کشورها و از جمله کشورهای اتحادیه اروپا در پیش گرفته است.

او گفت: «فرصت‌های شغلی و اموال ما به کشورهای دیگر عرضه می‌شود. آنها از ما سوء استفاده می‌کنند و به نادانی رهبران ما می‌خندند؛ نه بیشتر و نه کمتر.»

در سوی مقابل سخنگوی پارلمان چین روز یکشنبه 4 مارس 2018 گفت که کشورش خواهان جنگ تجاری با آمریکا نیست.

جانگ یسوی در یک نشست خبری گفت: «چین خواهان جنگ تجاری با آمریکا نیست ولی اگر ایالات متحده کاری کند که به منافع چین لطمه بزند، چین دست بسته نخواهد ایستاد و اقدامات لازم در این زمینه را اتخاذ خواهد کرد.»

دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه اول مارس گفت که برای حمایت از تولیدکنندگان آمریکایی، روی فولاد وارداتی 25 درصد و روی آلومینیوم وارداتی 10 درصد تعرفه گمرکی وضع می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید