استقرار 400 سامانه سپر دفاع موشکی آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون وزير دفاع روسيه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا در صدد است تا 400 سامانه سپر دفاع موشکی در نزدیکی مرزهای روسیه با کشورهای عضو ناتو مستقر کند.

«الکساندر فومین» معاون وزیر دفاع روسیه جمعه شب 2 مارس در گفت و گو با شبکه «روسیه 24» اعلام کرد: آمریکا در نظر دارد حدود 400 سامانه سپر دفاع موشکی خود را در نزدیکی مرزهای روسیه با کشورهای عضو ناتو مستقر کند.

معاون وزارت دفاع روسیه با ادعای این که فعالیت نظامی ناتو در اروپا اخیرا رنگ دشمنی علیه مسکو به خود گرفته است، افزود: اقدام آمریکا در استقرار سامانه سپر دفاع موشکی خود در نزدیکی مرزهای روسیه با کشورهای عضو ناتو می‌تواند قدرت بازدارندگی هسته‌ای موسکو را به شدت کاهش دهد.

این مسئول بلندپایه روسیه تاکید کرد: هیچ یک از موشک‌های جدید روسیه با پیمان نابودی موشک‌های میان برد و کوتاه برد مغایرتی ندارد.

معاون وزیر دفاع روسیه در خصوص آینده روابط کشورش با ناتو نیز اعلام کرد: واشنگتن باید از ادامه تنش دست بکشد و برای گفت و گو با مسکو، به میز مذاکره روی آورد.

براساس گزارش‌های انتشار یافته، مقام‌های ناتو و پنتاگون قصد دارند دومین مرحله استقرار سامانه‌های سپر دفاع موشکی خود را در سال 2018 در لهستان راه اندازی کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه،اما پنج شنبه گذشته در سخنرانی سالانه خود در برابر نمایندگان پارلمان فدرال این کشور ضمن هشدار به آمریکا و هم پیمانان آن خبر از ساخت تسلیحات اتمی جدید کشورش و ناتوانی سپرهای دفاع موشکی آمریکا در برابر آن، داد.

رئیس جمهوری روسیه گفت که هواپیماهای مافوق صوت جدید در مناطق جنوبی روسیه مستقر و زیردریایی‌های بدون سرنشین "به عمیق‌ترین اعماق" اعزام شده‌اند. او هشدار داد که اگر روسیه یا متحدان آن هدف حمله اتمی قرار بگیرند، این کشور نیز دست به حمله اتمی خواهد زد.

از طرفی ایالات متحده آمریکا نیز پیشتر و بر اساس قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم، ضمن هشدار به کشورهایی از قبیل ترکیه، عراق، مصر، سودان و قطر که ابراز تمایل به خرید سامانه های دفاع موشکی اس- 400 روسیه کرده‌اند از آنها خواست تا با در نظر گرفتن تبعات احتمالی این رویکرد، از بستن قراردادهای خرید نظامی از جمله خرید سامانه ضد موشکی اس-400 با روسیه صرف‌نظر کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید