.
.
.

کشف فسیل‌های 200 میلیون ساله در منطقه‌ای که از فهرست یادبودهای ملی آمریکا حذف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجموعه‌ای از فسیل‌های مربوط به دایناسورهای و خزندگانی در 200 میلیون سال پیش، در محوطه‌ای در ایالت یوتا آمریکا کشف شد که چندی پیش از فهرست یادبودهای ملی آمریکا حذف شده بود.

مجله علمی "IFL Science" گزارش کرد فسیل‌هایی که دانشمندان در منطقه "بیرز ایرز" که یکی از یادبودهای ملی آمریکا در ایالت یوتا است، یافته‌اند به خزندگانی مربوط به 200 میلیون سال پیش و دوران دایناسورها تعلق دارد. این فسیل‌ها در جایی کشف شده بودند که در حال حاضر عنوان یادبود ملی از آن گرفته شده و در خارج از یادبود ملی بیرز ایرز قرار دارد.

یادبودهای ملی آمریکا مناطقی تقریبا حفاظت شده، مانند پارک‌های ملی هستند. برخلاف پارک‌های ملی که برای به رسمیت شناخته شدن نیاز به موافقت کنگره آمریکا دارند، رئیس‌جمهوری آمریکا در هر زمانی می‌تواند بخشی از خاک این کشور را یک یادبود ملی معرفی کند.

یک دیرینه‌شناس آمریکایی به نام رابرت گای درباره محوطه "بیرز ایرز" گفت که این منطقه یکی از پرتراکم‌ترین مناطق فسیلی کشف شده است.

گای افزود: «براساس حفاری‌های اندکی که انجام دادیم متعقدیم که این منطقه که طول آن 63 متر است یکی از پرتراکم‌ترین مناطق از نظر وجود تعداد فسیل‌های دوره تریاس در آمریکا و یا در جهان است. پیش‌بینی می‌‌شود که نمونه‌های فسیلی سالم دیگری و حتی انواع دیگری از مهره‌داران در اینجا یافت شوند.»

دوره تریاس یا تریاسیک که با نام تریاسه نیز شناخته می‌شود، نخستین دوره از دوران میانه‌زیستی به شمار می‌رود و به 199 تا 251 میلیون سال پیش تعلق دارد. در این دوره کوتاه مدت که تنها 40 میلیون سال به طور انجامید، هوای زمین بسیار گرم بود و بیابان‌ها گسترش یافتند.

در هنگام یافتن این فسیل‌ها در سال 2016 منطقه "بیرز ایرز" یک یادبود ملی به شمار می‌رفت ولی دو سال بعد و در 2 فوریه 2018 دولت آمریکا عنوان یادبود ملی را از 85 درصد این منطقه بازپس گرفت تا بر اساس قانونی متعلق به قرن 19 میلادی، پیشرفت صنعتی این منطقه را تقویت کند. این یادبود ملی در ابتدا 1.35 ملیون آکر (546325 هکتار) مساحت داشت ولی با تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خارج کردن 85 درصد آن از طرح یادبود ملی، منطقه اکتشاف این فسیل‌ها خارج از یادبود ملی بیرز ایرز قرار می‌گیرد.