.
.
.

مسکو از کشته شدن 300 «مزدور» روس در سوریه اظهار بی‌اطلاعی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

كاخ رياست‌جمهوری روسیه (کرملین) جمعه 16 فوریه اعلام کرد از کشته شدن 300 «مزور» روس در سوریه اطلاعی ندارد؛ این در حالی است که خبرهای زیادی در این باره منتشر شده است.

اعلام بی‌اطلاعی از سوی مسئولان روس در حالی است که گزارش کشته شدن 300 مزدور روس در روزهای اخیر، در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت.

سخنگوی کاخ کرملین که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت تاکید کرد هیچ گونه اطلاعات جدیدی در این زمینه ندارید و آنچه را در این زمینه می بایست اطلاع رسانی کند به اطلاع همگان رسانده است».

بنا بر گزارشی که رسانه‌های مختلف از جمله خبرگزاری رویترز منتشر کردند، تعداد تلفات جنگجویان «مزدور» وابسته به یک شرکت نظامی خصوصی روسی مرتبط با کرملین که هفته گذشته در استان «دیرالزور» سوریه کشته یا زخمی شده اند به حدود 300 نفر افزایش یافت.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده بود که «حدود 300 تن از افرادی که برای یک شرکت نظامی خصوصی وابسته به کرملین در دیرالزور سوریه فعالیت می‌کردند طی هفته گذشته کشته یا زخمی شدند».

پیش از این یک پزشک نظامی روس به کشته شدن بیش از 100 نفر اشاره کرده بود، این در حالی است که هم‌زمان یک منبع که بسیاری از این جنگجویان را می‌شناسد، این خبر را تایید کر و گفت شمار کشته‌ها از 80 تن تجاوز کرد.

وارد شدن این میزان تلفلت به نیروهای روس با عملیات نظامی گسترده ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و همراهی نیروهای کُرد هم‌پیمانش آن که در 7 فوریه در نزدیکی شهر دیرالزور واقع در شرق سوریه آغاز شده، هم‌زمان شده است.

مسئولان آمریکایی و چند تن از «دوستان» افراد شرکت کننده در این عملیات تاکید کردند که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، نیروهای هم پیمان رژیم بشار اسد که هم پیمان مسکو است را هدف قرار دادند

پیشتر ماریا زاخاروفا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته بود که آمارهای اولیه نشان از کشته شدن 5 تن از شهروندان روس در مناطق درگیری در سوریه دارد اما آن‌ها از نیروهای نظامی روسیه نیستند.

وی گزارش ها مبنی بر کشته و زخمی شدن ده‌ها و یا صدها تن از روس‌ها در مناطق جنگی سوریه را رد کرد و هدف از این گزارش‌ها را «سیاه نمایی از سوی دشمنان روسیه» دانست.

درگیری‌ها نشان می‌دهد که روسیه بیش از آن چیزی که می‌گوید، در بحران سوریه مشارکت نظامی دارد و نسبت به یک رویارویی مستقیم با آمریکا ماجراجویی می‌کند.

از زمان درگیری‌های شدید سال 2014 اوکراین که منجر به کشته شدن بیش از 100 نظامی روس شد، تلفات وارد شده به روس‌ها در دیرالزور، بیش‌ترین تعداد تلفات این کشور در خارج از مرزهایش است.

منابع آگاه گفتند که زخمی شدگان روس درگیری‌های اخیر سوریه در روزهای گذشته به 4 بیمارستان نظامی در روسیه انتقال یافتند.

در این رابطه یک پزشک نظامی روس که در بیمارستانی نظامی در موسکو خدمت می‌کند و در درمان مجروحان روس جنگ سوریه مشارکت کرده، گفت که تا روز شنبه بیش از 50 تن از این افراد مجروح که 30 درصد از آن‌ها مجروحیت خطرناک دارند، توسط بیمارستان پذیرش شده‌اند.