.
.
.

لاوروف: متهم کردن روسیه به دخالت در انتخابات آمریکا گزافه گویی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، اتهام‌های علیه کشورش مبنی بر دخالت در انتخابابت ریاست‌جمهوری سال 2016 آمریکا را «گزافه گویی» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لاوروف شنبه 17 فوریه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، در پاسخ به سوالی درباره متهم شدن برخی از شهروندان و نهادهای روسیه به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با هدف تقویت ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ گفت: «همواره خواستار اسنادی در این باره شدیم اما هرباره سخنان گزافه می‌شنویم».

دفتر رابرت مولر بازرس ویژه آمریکایی، جمعه 16 ژانویه اعلام کرد که هیئت منصفه فدرال، 13 شهروند، یک آژانس تحقیقات اینترنتی روسی که مقرش در سن‌پترزبورگ است و دو شرکت دیگر را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روند سیاسی در این کشور متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنا بر سند قضایی منتشره، نهادهای روسی، دخالت در روند سیاسی ایالات متحده را از سال 2014 آغاز کرده که انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 نیز مشمول آن می‌شود.

لایحه اتهامی 37 صفحه‌ای ارائه شده از سوی مولر، از «توطئه‌ای» برای اخلال در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا توسط کسانی سخن می‌گوید که اقدام به ساختن حساب‌های کاربری جعلی برای انتشار پیام‌های تفرقه‌افکن کردند. این افراد برای جمع‌آوری اطلاعات به ایالات متحده سفر کرده و همچنین با ادعای این‌که آمریکایی هستند، اقدام به راه‌اندازی تظاهرات کردند.

در این لایحه اتهامی آمده که آژانس تحقیقات اینترنتی روسی «هدفی استراتژیک برای ایجاد چند دستگی در نظام سیاسی آمریکا از جمله انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 را دنبال می‌کرد».

این لایحه افزود: «متهمان، اطلاعاتی منتشر کردند که شان شماری از نامزدها را پایین می‌آورد. عملیات آن‌ها که تا نیمه نخست سال 2016 ادامه یافت، از کمپین انتخابات دونالد ترامپ نامزد وقت انتخابات ریاست‌جمهوری پشتیبانی می‌کرد... و از احترام و جایگاه هیلاری کلینتون می‌کاست».

بنا بر این لایحه اتهامی: «بعضی از متهمان، خود را آمریکایی معرفی کرده و با افراد مرتبط با کمپین انتخاباتی ترامپ تماس برقرار کردند. این افراد اما از نیت متهمان خبر نداشتند».

در واکنش به این اتهامات ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هم در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت که «ادعاهای ایالات متحده مبنی بر دخالت شهروندان روس در انتخابات آمریکا، احمقانه است»

او افزود: «13 تن در انتخابات آمریکا مداخله کردند!؟ 13 تن در برابر دستگاه‌های اطلاعاتی با بودجه‌های میلیاردی؟ علیه دستگاه‌های جاسوسی و ضد جاسوسی؟ در برابر مدرن‌ترین فناوری‌ها؟ احمقانه است، آری».