.
.
.

واشینگتن 13 شهروند و 3 نهاد روس را به دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر رابرت مولر بازرس ویژه آمریکایی، جمعه 16 ژانویه اعلام کرد که هیئت منصفه فدرال، 13 شهروند، یک آژانس تحقیقات اینترنتی روسی که مقرش در سن‌پترزبورگ است و دو شرکت دیگر را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روند سیاسی در این کشور متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنا بر سند قضایی منتشره، نهادهای روسی، دخالت در روند سیاسی ایالات متحده را از سال 2014 آغاز کرده که انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 نیز مشمول آن می‌شود.

لایحه اتهامی 37 صفحه‌ای ارائه شده از سوی مولر، از «توطئه‌ای» برای اخلال در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا توسط کسانی سخن می‌گوید که اقدام به ساختن حساب‌های کاربری جعلی برای انتشار پیام‌های تفرقه‌افکن کردند. این افراد برای جمع‌آوری اطلاعات به ایالات متحده سفر کرده و همچنین با ادعای این‌که آمریکایی هستند، اقدام به راه‌اندازی تظاهرات کردند.

در این لایحه اتهامی آمده که آژانس تحقیقات اینترنتی روسی «هدفی استراتژیک برای ایجاد چند دستگی در نظام سیاسی آمریکا از جمله انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 را دنبال می‌کرد».

این لایحه افزود: «متهمان، اطلاعاتی منتشر کردند که شان شماری از نامزدها را پایین می‌آورد. عملیات آن‌ها که تا نیمه نخست سال 2016 ادامه یافت، از کمپین انتخابات دونالد ترامپ نامزد وقت انتخابات ریاست‌جمهوری پشتیبانی می‌کرد... و از احترام و جایگاه هیلاری کلینتون می‌کاست».

بنا بر این لایحه اتهامی: «بعضی از متهمان، خود را آمریکایی معرفی کرده و با افراد مرتبط با کمپین انتخاباتی ترامپ تماس برقرار کردند. این افراد اما از نیت متهمان خبر نداشتند».

سال گذشته دو تن از دستیاران کمپین ترامپ به دروغگویی به پلیس فدرال آمریکا در اتهاماتی که دفتر مولر علیه‌شان صادر کرد، اعتراف کردند.

لایحه اتهامی، اقدام نهادهای روسی برای هزینه مالی به منظور تاثیر در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکای را، عملیاتی پیچیده و دراز مدت توصیف کرد که از حدود ماه مه 2014 آغاز شد.

اين لايحه خاطرنشان کرده که تعدادی از شهروندان روس از شماره‌های بیمه خدمات اجتماعی سرقت شده و تاریخ تولدهای برخی شهروندان آمریکا برای باز کردن حساب‌هایی در سایت PayPal استفاده کردند تا از راه آن‌ها اقدام به انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی کنند.

بدین ترتیب متهمان و برخی افراد مرتبط با آن‌ها اقدام به نشر تبلیغاتی سیاسی در حمایت از ترامپ و حمله به هیلاری کلینتون کردند.

دو شرکت فیس‌بوک و توئیتر که برای این تبلیغات مورد استفاده قرار گرفتند، از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.

برپایه این لایحه اتهامی، آژانس تحقیقات اینترنتی روسیه، صدها تن از جمله کسانی که حساب‌های جعلی را ایجاد کردند، استخدام کرده و بودجه‌اش تا سپتامبر 2016، از 1.2 میلیون دلار تجاوز کرد.

از سویی رود روزنشتاین معاون ئزیر دادگستری آمریکا هنگام اعلام این اتهام‌هت گفت که تحقیقات هنوز تمام نشده است.

روزنشتاین در کنفرانس خبری که در واشینگتن برگزار کرد، افزود: «لایحه اتهامی می‌گوید که توطئه‌گران روس تلاش کردند با ایجاد چند دستگی در آمریکا، اعتماد شهروندان به دموکراسی را از میان ببرند. نباید به آن‌ها اجازه موفقیت داد».

دادستانی آمریکا هم تاکید کرد که دخالت روسیه در سیاست آمریکا، از سال 2014 آغاز شد، اما این دخالت تاثیری بر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری نداشت.

ترامپ: هیچ کار غیر قانونی نکردیم و توطئه‌ای وجود ندارد

از سویی ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت ترامپ از پیش در جریان لایحه اتهامی که روز جمعه منتشر شد، قرار داده شده بود.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ترامپ هرگز این گزارش را نپذیرفت و تحقیق مولر را محکوم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد که کمپین انتخاباتی‌اش، دست به هیچ اقدام غیر قانونی نزده و هیچ توطئه‌ای با مسکو صورت نگرفته است.
ترامپ در توئیتی نوشت: «روسیه اقدام‌های ستیزه‌جویانه‌اش علیه ایالات متحده را سال 2014 پیش از اعلام نامزدی‌ام برای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز کرد. نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری هم از این اقدام‌هات تاثیری نپذیرفت و کمپین ترامپ هیچ اقدام غیر قانونی انجام نداد. هیچ توطئه‌ای هم صورت نگرفت».

مسکو: داعاهای واشینگتن درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا احمقانه است

از سویی دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) جمعه گفت که تا کنون در جریان اتهامات آمریکا علیه شهروندان روس مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده قرار نگرفته است.

از سویی ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هم گفت که «ادعاهای ایالات متحده مبنی بر دخالت شهروندان روس در انتخابات آمریکا، احمقانه است».

زاخاروف در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نوشت: «13 تن در انتخابات آمریکا مداخله کردند!؟ 13 تن در برابر دستگاه‌های اطلاعاتی با بودجه‌های میلیاردی؟ علیه دستگاه‌های جاسوسی و ضد جاسوسی؟ در برابر مدرن‌ترین فناوری‌ها؟ احمقانه است، آری».